Turist sele kapıldı

Sağanak birçok ilde sokakları göle çevirirken Bodrum Gümbet'te 17 yaşındaki İngiliz turist Kayleigh Kim Lavill, sel sularına kapılarak can verdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yağışların üç gün daha süreceğini açıklayarak vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

MUĞLA - Sağanak yurdun batısını vururken, Bodrum'da önceki gece bir turist, disko dönüşü sokakta sele kapılarak boğuldu.
Bodrum'da önceki gece saat 02.00 sıralarında aniden bastıran sağanak, yaşamı iki saatte kâbusa çevirdi. Emin Anter Bulvarı, Atatürk Caddesi ve İnönü Caddesi sel suları altında kaldı. Sağanak, en çok Gümbet'te etkili oldu. Sadi Irmak Caddesi ve 1511 Sokak'taki 15'e yakın otelin alt katını, Gökçeler Dağı'ndan inen sel suları bastı. 30'a yakın ev de selden etkilendi. Turistler, otellerin çatılarına çıkarak yardım bekledi. Otellerde mahsur kalanlar ile sel sularına kapılarak ağaçlara tutunan turistleri, zabıta, itfaiye ve polis ekipleri kurtardı. Baygınlık geçiren dokuz turist hastaneye kaldırdı.
Almina Otel'de kalan 17 yaşındaki Kayleigh Kim Lavill, önceki gece saat 03.00 sıralarında yengesi Claier Lavill ve onun kız arkadaşlarıyla diskodan otele dönerken, 1511 Sokak'tan geçmek istedi. Ancak sokakta yürürken, Gökçeler Dağı'ndan gelen selle karşılaştı. Bu sırada önceden kuru dere yatağı olan sokaktaki bir ağaca ve yengesinin eline tutunan Lavill, gücü tükenince sulara kapıldı. Sokakta 1.5 metreye yükselen sel sularıyla yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki denize sürüklenen Lavill, boğularak öldü. Lavill'in, 17. yaşgününü de haziranda yine Bodrum'a gelerek kutladığı belirtildi.
Almina Otel yöneticisi Mustafa Uslu, 1511 Sokak'taki otel yöneticileri ve ev sahiplerinin yıllardır belediyeyi uyarmasına rağmen önlem alınmadığını savundu.
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kocair, ilçenin derelerin üzerine kurulu olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bodrum'da dere yataklarına kurulan sokakların yüzde 90'ının altyapısı bitirildi. 1511 Sokak'taki çalışmaları da, turistleri rahatsız etmemek için kasım ayı başında yapmayı planlamıştık. Turizm kentinde bir turistin sele kapılarak ölmesi, bizim ayıbımız. Bu olay kabul edilebilir değil, çok üzgünüm."
Çanakkale'de de önceki gece lodosla başlayan sağanak hayatı felç etti. Birçok cadde ve sokakta, logarların tıkanması nedeniyle göller oluştu, bazı apartmanların giriş katını su bastı. İzmir'de sağanak birçok trafik kazasına neden oldu.
Yağış devam ediyor
Hava üç gün daha yağışlı. Sıcaklık, hafta başından itibaren artacak. Bugün İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Marmara'nın güney ve doğusu ile Batı Karadeniz'de sağanak bekleniyor. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7589887589880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.