Turiste yasak keçiye serbest

Aydın'da her yıl 1 milyon turistin gittiği antik Milet kentindeki Milet Müzesi'nin duvarları kötü işçilik nedeniyle çatlayınca 2000'de kapatıldı. İçinde binlerce tarihi eserin bulunduğu müze beş kez soyuldu. Müze bahçesinde sergilenen eserler yağma edildi. Turistlere kapatılan tarihi yapılar ise köylüler tarafından ağıl olarak kullanılmaya başlandı.
FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER/DHA
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

AYDIN - Her yıl yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği antik Milet kentinde beş yıl önce kapısına kilit vurulan müze kaderine terk edildi.
Kültür Bakanlığı'nın 1973 yılında yaptırdığı Milet Müzesi, inşaatında deniz kumu kullanılması ve kötü işçilik nedeniyle 2000 Kasım ayında duvarların ve tavanın çatlaması, sıvaların dökülmesi üzerine, can güvenliği olmaması gerekçesiyle kapatıldı. Milet antik kentinde 1891 yılında başlayan arkeolojik kazılarda çıkarılan binlerce tarihi eserin sergilendiği müzenin kapısına kilit vuruldu. Yeterli güvenlik görevlisi ve alarm sistemi bulunmayan müze beş kez de soyuldu.
Müze yapılırken depolar inşa edilmeyince müze bahçesi ve Didim-Söke karayolu üzerinde sergilenen eserler de yağmalandı. Milet antik kentinde sadece bir müdür, iki arkeolog, bir memur ve iki bekçi görev yapıyor.
Personel yetersizliğinden Didim'de 600 yıllık Menteşeoğlu Kervansarayı, Menteşeoğulları Tekkesi, Roma hamamı, medrese, sinagog ve Osmanlı döneminde medrese olarak kullanılan, 2 bin 600 yıllık bina da turistlerin ziyaretine kapatıldı. Yöre köylüleri bu tarihi binayı keçileri için ağıl yaptı. Bahçesinde, üzerinde ineklerin yattığı Osmanlı dönemine ait mezarlar zarar gördü. Antik kenti çerçeveleyen surlar içine de ahır ve ağıllar kuruldu. 650 yıllık İlyas Bey Camii ve Külliyesi de ahır oldu, ödenek yokluğu nedeniyle restore edilemeyince dökülmeye başladı. Cami bahçesinden çıkarılan Osmanlı'ya ait eserler kümesten bozma, kapısız bir yerde korunuyor. Bu gelişmeler üzerine turistik turlar, Didim'i listelerinden çıkarmaya başladı.


    http://www.radikal.com.tr/7475967475960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.