Turistik koya çiftlik

Bodrum'un Torba Koyu'nda sahile 1 mil açıklıktaki doğal sit alanı olan İkiz Adalar'a balık çiftliklerinin taşınmasına...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'un Torba Koyu'nda sahile 1 mil açıklıktaki doğal sit alanı olan İkiz Adalar'a balık çiftliklerinin taşınmasına bölge halkı tepki gösterdi. Bodrum'daki balık üretim çiftliklerinin davetlisi olarak bugün Bodrum Samara Otel'deki toplantıya katılacak olan Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in geldiği gün gösteri yapılacağı açıklandı.
Balık üretim çiftliklerinin taşınması yönündeki kararın ardından geçen yıl potansiyel taşınma yerleri belirlenmişti.
Çiftliğe karşı 4 bin imza
Balık çiftliği sahipleri, taşınacakları yere ilişkin Çevre Bakanlığı'ndan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporları aldı. Marin Kültür Balıkçılığı ile Mandalinci Turizm Limited Şirketi çiftlik için
İkiz Adalar'da şamandıra çalışmalarını başlatırken, Torba Güzelleştirme Derneği Başkanı Asiye Gençağaoğlu, Torba Muhtarı Adnan Öztok, otel ve tatil köyleri temsilcisi Bülent Subaşı ile vatandaşlar ve turistlerden oluşan 65 kişi geçtiğimiz günlerde adalara gitti.
İkiz Adalar'a balık üretim çiftliği kurulmasının bir çevre cinayeti olacağını belirten Asiye Gençağaoğlu, 50 turistik tesiste 10 bine yakın yatak kapasitesi olduğunu hatırlattı. Gençağaoğlu, "Balık
üretimine karşı değiliz; ancak doğal sit alanlarının ve turizmin gözde merkezlerinin katledilmesine de göz yummayacağız. Kaş yaparken göz çıkaracaklar. 4 bin imza toplayıp ilgili bakanlıklara ulaştırdık. Greenpeace, Bodrum Gönüllüleri Derneği ve tüm çevreci örgütlerle iletişime geçtik. Geniş çaplı bir eylem planı hazırlıyoruz. Doğaya saldırının devletçe desteklenmesi bizi üzüyor" dedi.
'ÇED raporu yanıltıcı'
Torbahan Otel'in sahibi Bülent Subaşı ise ÇED raporlarının yanlış olduğunu öne sürdü. Subaşı, "Deniz derinliğinin 55 metre olduğu belirtilen yerlerde derinlik 16 metreyi geçmez. Çiftliklerin sahile uzaklığı ise 12 mil olarak gösterilmiş. Ankara'da masa başında hazırlanan ÇED raporları yanıltıyor" diye konuştu.
Subaşı, bölgenin turizm alanı ilan edilmesinin ardından trilyonluk teşvik ve kredilerle beş yıldızlı tesisler yapılmasına önayak olunduğunu hatırlatarak, "Turizmi destekleyen devlet kendi eliyle cinayet işliyor" dedi.