Turistik PKK kampı

Hollanda polisi, terörle mücadele çerçevesinde yürüttüğü çalışmalar sırasında, Eindhoven yakınlarındaki küçük bir kasabada terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in silahlı eğitim yapılan bir kampını ortaya çıkardı.

AMSTERDAM/ANKARA - Hollanda polisi, terörle mücadele çerçevesinde yürüttüğü çalışmalar sırasında, Eindhoven yakınlarındaki küçük bir kasabada terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in silahlı eğitim yapılan bir kampını ortaya çıkardı. Olayla ilgili olarak, çoğu Türk 29 kişi gözaltına alındı.
Boxtel kasabasının Belediye Başkanı Jan van Hommelen, düzenlediği basın toplantısında, direnişle karşılaşılmayan operasyonda gözaltına alınanların genç yaştaki kişiler olduğunu belirtti, ancak kimlikleri hakkında bilgi vermedi. Van Hommelen, örgütün askeri amaçlı kamp kurduğunu önceden bilmediğini, ancak polisin birkaç gün önce kendisine bu konuda haber verdiğini söyledi.
Kampın turistik amaçlı olduğunu ve kimsenin dikkatini çekmeyecek şekilde çok sakin bir yerde bulunduğunu anlatan Belediye Başkanı van Hommelen, örgütün kampta silahlı eğitimden çok fiziki ve teorik eğitim yaptığının sanıldığını da belirtti.
Kampın bulunduğu Liempde köyünden bazı görgü tanıkları da, kampta 20-25 yaşlarında 30'ar ve 40'ar kişilik kadınlı erkekli grupları zaman zaman bisikletle bölgeden geçerken gördüklerini söyledi. Polisin halen kuşatma altında tuttuğu ve hakkında araştırmalarını sürdürdüğü kamp, esas olarak turistik amaçlı kullanılıyor. Kampın etrafı tamamen ağaçlarla çevrili olduğu için dışarıdan fark edilmiyor ve genel ulaşım yollarının dışında yer alıyor.
Eindhoven yakınlarındaki Boxtel kasabasına bağlı Liempde köyünün hemen yanında etrafı ormanla çevrili 'De Mus'donck' adlı kampın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, söz konusu mekân, 70 kişiye kadar gruplar için ideal biri kamp yeri özelliği taşıyor. Sitede, kampın konferans, kurs, spor etkinlikleri ve aile toplantıları için uygun bir yer olduğu belirtiliyor. Kampın içinde su kanalları, kano yapma olanakları, geniş spor alanları ve 33 metre uzunluğunda bir teleferik bulunuyor.
'Başka kamplar da var'
Hollanda basınında zaman zaman terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in Hollanda'nın değişik bölgelerinde kamplar düzenleyerek taraftarlarını eğittiği yolunda haberler yer almış, ancak bu iddialar hiçbir zaman resmi makamlar tarafından doğrulanmamıştı.
Bu arada sıra Eindhoven, Lahey, Rotterdam ve Capellaan den İjssel kentlerindeki 10 eve yapılan baskında dokuz kişi daha yakalandı.
Öte yandan PKK/Kongra-Gel'e bağlı faaliyet gösteren BAGEH'e mensup 11 kişi yakalandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 5-6 Kasım'da Ankara'da düzenlenen öğrenci eylemleri sırasında, PKK/Kongra-Gel ve Abdullah Öcalan lehine slogan attıkları belirlenen 11 kişiyi gözaltına aldı.
Örgütün üniversitelerdeki Bağımsız Gençlik Hareketi (BAGEH) yapılanması kapsamında faaliyet gösterdikleri saptanan bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda örgütsel dokümanlar bulunduğu da belirtildi. Sorgulaması biten 11 kişinin mahkemeye çıkarılacağı açıklandı.
(aa, Radikal)