Turistler 10. Yıl Marşı'yla dans etti

Marmaris ilçesinde çoğu kadın binlerce kişi, 30 dereceye varan sıcağın altında üç kilometre yürüyerek Cumhuriyet ve laikliğe sahip çıktı.

MUĞLA - Marmaris ilçesinde çoğu kadın binlerce kişi, 30 dereceye varan sıcağın altında üç kilometre yürüyerek Cumhuriyet ve laikliğe sahip çıktı. Sivil toplum örgütlerince 'Cumhuriyet'e sahip çık' sloganıyla dün düzenlenen yürüyüş ve mitinge yaklaşık 8 bin kişi katıldı. Turistler 10. Yıl Marşı'yla dans etti.
Kapalıçarşı, işyerleri ve evler Türk bayraklarıyla donatıldı. Marmaris Adliyesi önünde toplanan vatandaşlar, 10. Yıl Marşı ve 'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Orduya uzanan eller kırılsın' sloganları eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.
Miting, Atatürkçü Düşünce Derneği ilçe temsilciliğinin Manisa'daki mitinge katılması nedeniyle beklenen ilgiyi görmese de renkliydi. Kadınların çoğunlukta olması dikkat çekti. 90 yaşındaki Hatice Zeybek yakıcı güneşin altında üç kilometre yürüdü. İlçedeki binlerce yabancı turist de yürüyüşü meraklı gözlerle izledi. Yürüyüşün sebebini öğrenen turistler, etkinliği demokratik bulduklarını söyledi. Bazı turistler 10. Yıl Marşı'yla tempo tutup dans etti.
Yürüyüşün ardından Atatürk heykelinin önünde toplanan kalabalık, İstiklal Marşı'nı söyledi. Mitinge Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Marmaris'in belde belediye başkanları da eşleriyle katıldı.