'Turistleri gezdireceğiz' dedikleri eşekleri kesip öğrenciye yedirdiler

At ve eşek eti skandalına karışan 'Güven Kasap' kayıp. Üniversitelilere yedirilen eşekler için yol kontrollerinde 'Bunlarla turist gezdireceğiz' denildiği tahmin ediliyor!
Haber: YÜKSEL EKER / Arşivi
KÜBRA POLAT / Arşivi

ADANA - Adana’da binlerce öğrenciyle, hasta, doktor ve hemşireye at ve eşek eti yedirildiğinin ortaya çıkması, gözleri bir kez daha gıda güvenliğine çevirdi. Adana’da kıran kırana pazarlıklar sonucu yemek ihalelerini alan taşeron firmalar topluca zan altında kaldı. Adana İl Tarım Müdürlüğü’nün Alo Gıda Hattı’na önceki günden beri aralıksız telefon yağdıran vatandaşlar kendi işyerlerindeki yemek firmalarına da denetim yapılıp yapılmadığını soruyor.
Bir üniversite yurdu ve hastanede yedirilen eşeklerin sevkıyatları sırasında aramalara takıldığı, ancak “Turist bunlara binip gezmeye bayılıyor” denilince denetimleri kolayca geçip Adana’ya ulaştırıldıkları iddia edildi. 
Adana’yı sarsan ve Gaziantep’e de uzanan ‘nallı kuzu skandalı’ Adana İl Tarım Müdürlüğü’nün üç ay önce başlattığı bir çalışmayla ortaya çıktı. Yıllardır Adana’nın kangreni haline gelen, ancak, kesin sonuç alınamayan at ve eşek kesimleri, üç ay önce uygulamaya konan planla yakın takibe alındı.  Bilgi sızmasını önlemek üzere diğer bazı kurumlar da yer yer devre dışı bırakıldı. Vali İlhan Atış’ın başından beri bilgilendirildiği operasyonda şüphe edilen bir kasap yakın takibe alındı.
Toros Mahallesi’ndeki kasabın et sattığı yemek firmalarından ikisinde korkulan sonuca varıldı.  3 bin öğrencinin kaldığı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu ve Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne yemek veren firmalarından alınan numunelerde at ve eşek etine rastlandığı açıklandı. Her iki firmanın da sözleşmeleri iptal edildi.
Her iki firmaya da et veren kasapsa kayıp. Çevre sakinleri, kasabın üç dört gün önce kapandığını söyledi. Adı önceleri ‘Bizim Kasap’ iken, 1.5-iki yıl önce ‘Güven’ olarak değiştirilen işyerinin içinde duvarda asılı bazı evraklar ve bir TV dışında hiçbir eşyanın kalmadığı görüldü.
İşyerinin ışıklı tabelası da sökülürken, sokak girişinde elektrik direğine asılı olan  ‘Güven Kasap’ yazılı, ok işaretli tabela unutuldu!
Adana Tarım Müdürlüğü’nün üç ay süren çalışmada, at ve eşeklerin Adana sevkıyatı sırasında yol aramalarının da yetersiz kaldığı ortaya çıktı. Sevkıyatı yapanların aramalarda “Turistler at ve eşeklere binmeye meraklı. Bunları turistler için Adana, Mersin’e, turistik bölgelere götürüyoruz” dediği anlaşıldı. Bu bilgiler, valilik kanalıyla tüm illerin valiliklerine de duyurulurken, at ve eşek sevkıyatları da takibe alınmaya başlandı. 

3 liraya kebap mı?
Yetkililer vatandaşları ise ucuz gıdalar konusunda uyardı: “Fiyatına bakıyorsunuz, dürüm kebabı 2-3 TL’ye veriyorlar. Bir ekmek bile 70 kuruş iken kebabın 2 liraya satılmasına şüphe gözüyle bakılmalı.”