Turizm bilançosu: 54 milyon euro

Turizm bilançosu: 54 milyon euro
Turizm bilançosu: 54 milyon euro

Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul ’un turizm bilançosu çıkarıldı: İptal edilen geceleme sayısı 215 bin 862, iptallerin maddi karşılığı 54 milyon 697 bin 769 euro.
İstanbul’da 21 gün süren eylemlerin etkileri, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) tarafından The Marmara Oteli’nde düzenlenen toplantıda ele alındı. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Başkontrolör Enver Öncü, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Turizm Atölyesi Direktörü Tülin Ersöz, TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, TUROB yönetim kurulu üyeleri ve turizmciler katıldı.
Tesis işletmecileri öneri ve çözüm beklentilerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediye temsilcilerine iletti. Toplantıda olayların konaklama sektörüne etkilerine ilişkin TUROB tarafından yapılan araştırma da açıklandı. İptal edilen geceleme sayısının 215 bin 862, yeni taleplerdeki ortalama düşüşün yüzde 55, Taksim-Beyoğlu-Şişli- Beşiktaş ’ta iptal oranlarının yüzde 80, uzun vadeli iptal sayısının ise 45 bin 950 olduğu kaydedildi. İptallerin maddi karşılığı da 54 milyon 697 bin 769 euro oldu.


  http://www.radikal.com.tr/1138329113832919

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Çapulço" - blueknife

  Bu ne tür bir "Vicdansızlık" tır diye soracam ama ben Dersimliyim Kızılbaş-Alevi bir Kürd'üm. Hayrete düşmüyorum ama siz düşün ne olur. Biz çocuklarının başı kurşun gitmesin diye "Türk" Ordusunun Askerlerince (Kemalin Askerleri) meşe odunları ile parçalanmış bir coğrafyanın insanlarıyız. Bilanço deyince benim aklıma hayatını kaybeden 5(beş) gözlerini kaybeden 11(onbir) İnsan ve yaralanan binler gelir kusura bakmayın. Ve çok iyi Biliyorum bunlar Kaçakçı Kürd Çocuklara Roboski'de gökyüzünden ölüm olarak yağan bombaların maliyetini düşünüyorlardı. Şimdi anlıyoruz o çocukların annelerine kesilen para cezalarının nedenini... Ne diyeyim onların ki Bilanço bizimkisi Çapulço biz İnsana bakarız zarar gelmiş mi diye...

  Birşey istisna Türkiye'nin herşeyi var! - Ali Fakı

  Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu şey; İnsan dostu, Doğa dostu, Aklı, bilimi ve çağdaş eğitimi öne çıkaran, eşitlikçi, hak ve hukuka saygılı, uzlaşmacı, demokrat bir yönetimdir! Allah ile aldatan ve Türkiye'yi felaketlere sürükleyen AKP'de bu özelliklerin hiçbirisi yoktur ve olması da beklenemez!

  AKP, Rant uğruna, insanlarımıza bir avuç yeşili bile öok görüyor! - Ali Fakı

  Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu çağdaş yönetimler Gezi Parkı protestocuları ve destekçileri arasından çıkmalıdır; bunların her biri, eğitimde olsun, evrensel etik ve estettik vizyonunda olsun, ülkenin doğasına sahip çıkmada olsun, ülkeyi rant uğruna betonlaştırmanın ötesinde vizyonu olmayan, olması imkansız olan, sınırlılığı bilinen şahsiyetleri cebinden çıkarır. 76 milyonluk ülkenin geleceği vizyonsuzların eline terkedilmemelidir!

  AKP zihniyetinin getirmeye başladığı gerçek felaketlerin henüz başındayız! - Ali Fakı

  Kendi vatandaşına bir avuç yeşili çok gören, dört bir yanı çirkin beton yığınlarıyla kapatan, cennet koyları satıp beton yığınlarıyla cehenneme çeviren, ülkede fabrika ve ev atıklarından temiz nehir bırakmayan (İstanbul yakınlarındaki siyah zehir ve ölüm kusan Ergene nehrine bir bakın, hepsi öyle!), HESlerle, denetimsizlikle dereleri kurutup eko sistemi ve bin yıllık kültürleri yok eden geri ve uzak görüşlü olmaktan çok uzak zihniyete karşı yapılan uyarı protestolarının neden ölduğu zararlar, yakın gelecekte görmeye başlayacağımız çevre ve buna bağlı olarak da, turizm de dahil ekonomik çöküntülerin vereceği zararlar karşısında solda sıfır kalır! Çok geç olmadan bu rantçı, yağmacı, gerçek çapulcu siyasetten ve siyasilerden, en kısa zamanda kurtulmak en öncelikli hedefimiz olmalıdır.

  müslüman - kullaniciadlikisi

  yahu bir de 5 kişi ölmüş başsağlıüğı dileyin, dininiz imanınız para mı sizin?

  zarar - ibrahimbaytak

  Turizm bilançosu: 54 milyon euro “ve 1,3 milyon lira maddi zarar” var diyorlar. Peki suç kimde? Artık var olmayan TOPÇU KIŞLLASINI İLLA TAKSİM’E YAPACAĞIM inadı yüzünden değil mi? Başbakan Erdoğan gibi “büyük lider, büyük usta” daha ilk günden durumun buraya geleceğini göremedi mi?

  Biri bunun hesabını vermeli - cbalcı

  İlk polis müdahalesi emrini vererek bu olayları başlatıp turizmcileri zarar uğratan kişi açığa çıkartılmalıdır. Ben turizmcilerin yerinde olsam devlete ve bu emri veren görevli kişilere zararlarımın tazmini için dava açardım.