Turizm geldi, Suriyeli Türkmenler gönderildi

Turizm geldi, Suriyeli Türkmenler gönderildi
Turizm geldi, Suriyeli Türkmenler gönderildi
Suriye'nin Halep şehrinden iş bulma umuduyla Bodrum'a getirilip, kaderlerine terk edilen 8 ayrı aileye mensup, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 40 Türkmen'in 10 gündür bir parkta verdiği yaşam mücadelesi yürekleri burktu. Ancak, turizm sezonunda olunduğu gerekçesiyle bu durumdan rahatsız olan esnaf ve turizmcilerden gelen şikayetler üzerine zabıta ekipleri, bu aileleri otogardan bir otobüse bindirip, Aydın'ın Söke İlçesi'ne gönderdi.

RADİKAL - Halep'ten bulma vaadiyle  Türkiye 'ye sokulan ve 10 gün önce de Bodrum'a getirilen 8 aile, kendilerini getirenler tarafından kaderlerine terk edildi. Eş ve çocuklarıyla toplam 40 kişi olan Suriyeli Türkmenler, Bodrum şehir merkezindeki Neyzen Tevfik Caddesi'ndeki marinanın kıyısındaki bir parka sığındı. Aç, susuz parkta yatıp kalkan Suriyeliler'in içler acısı bu durumu görenleri üzerken, başta turizmciler olmak üzere bazı kişiler şikayetçi oldu.

"ÇAPAYI BIRAKIP ELİMİZE SİLAH ALARAK SAVAŞMAMIZI İSTEDİLER"

Çaresizlikten iş bulma umuduyla ailesiyle Bodrum'a gelen Suriyeli Türkmenler'den 36 yaşındaki Cabir Cezeri, " Suriye 'de çiftçilik yapıyoruz. Başka da bir şey bilmeyiz. Köyümüze gelen gruplar silahlanıp savaşmamızı istediler. Bizler, bugüne kadar hep çapa salladık. Hiç, silah tutmadık. Savaşmayı kardeşin kardeşi öldürmesini kabul etmedik. Mallarımızı yok parasına satıp yurdumuzdan ayrıldık. Organizatörler, 'Bodrum'da tarım işi var' diyerek paralarımızı alıp, bizleri buraya getirdiler. Sonra ise ortadan kayboldular. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Kimseye bir zararımız yok" dedi.


SURİYELİLERİ DEĞİL, TURİSTLERİ GÖRMEK İSTERİM

Bodrum'un ünlü mekanlarından Küba Bar'ın işletmecisi Bülent Şenol ise, "Son zamanlarda ilçede turizme yakışmayan görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Parklarda yaşamaya başlayan Suriyelilerin mağdur olduklarına inanıyoruz. Ancak, bunların arasında her türlü art niyetli kişiler de olabilir. Açıkçası işletmemin önünde Bodrum Limanı'nın hemen yanında Suriyelileri değil turistleri görmek isterim. Eğer ciddi önlemler alınmazsa, zaten pamuk ipliğine bağlı turizm, kontrolsüz göçmenler nedeniyle büyük sıkıntıya girecektir" dedi.

KARDEŞİNİ TESELLİ ETMEYE ÇALIŞTI

Esnaf ve turizmcilerden gelen şikayet üzerine parklara gelen zabıta ekipleri, Suriyeliler'den parkları terk etmelerini istedi. Zabıta ekipleri, Suriyelilere başka şehirlere gitmek istemeleri halinde yardımcı olabileceklerini de belirtti. Zabıtaları görünce korkan Suriyeli çocuklardan 3 yaşındaki Seda Kazedi, ağlamaya başladı. Seda'yı, kendi sıkıntısını unutan ablası 8 yaşındaki Berfin Kazedi teselli etmeye çalıştı. Babasının kucağındaki, olup bitenden habersiz 6 aylık Keriban Hedo ise sevimliliği ile dikkati çekti. Bir süre zabıta ekiplerinin kendilerini parktan çıkartmak istemesi üzerine direnen Suriyeliler, daha sonra başka bir şehre gitmeye ikna oldu. Bunun üzerine otogara götürülen Türkmen aileler, Aydın'ın Söke İlçesi'ne gönderildi. (Yaşar ANTER/BODRUM/DHA)