Turizm sezonuna merhaba

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç yeni turizm sezonunu Van'da açtı. Onuruna düzenlenen sıra gecesinde geç saatlere kadar türkülere eşlik
ederek halay çeken bakan Koç, dün açılış töreninde uyukladı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

VAN - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç yeni turizm sezonunu Van'da açtı. Onuruna düzenlenen sıra gecesinde geç saatlere kadar türkülere eşlik
ederek halay çeken bakan Koç, dün açılış töreninde uyukladı. Çok para harcayan Ruslara 'sonradan görme' deyince tepki alan Koç, bu kez temkinli davrandı, milliyet belirtmeden 'cömert turistler' ifadesini kullandı.
2010'da 30 milyon turist hedefleyen hükümet, yeni sezonu Koç ve Milli Eğitim Bakanı Çelik'in katılımıyla Van'daki törenle başlattı. Koç, 'şiş-kebap, rakı turizmi' olarak nitelendirdiği kitle turizminin risklerini anlattı: "Orta gelir grubundaki turist, senden daha güzel ve ucuz konaklama bulursa rota değiştirir. Yapmamız gereken, riskleri dikkate alarak turizmi çeşitlendirmek. Ülkemize gelen cömert turistler bile adam başına ancak 700 dolar bırakıyor. Kongre, golf, yat ve dağcılık turizmi ile bu rakam 5 bin dolara kadar çıkabilir."
1300 antik şehir ve ören yerinden sadece 235'inin kullanabildiğini belirten Çelik de, Akdamar'daki Ermeni kilisesini restore ettirmek istediği zaman bazı kesimlerin kendisine tepki gösterdiğini anlattı ve "Bu bizim tarihi mirasımız. Türkiye'ye karşı büyük bir kinle, abuk sabuk iddialarla ortaya çıkan Ermeni diasporasına karşı bu kiliseyi restore ettirerek en büyük dersi vermiş olacağız" diye konuştu.
Teknesi alabora olacaktı
Koç, açılış ardından tekneyle Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'na giderken tehlike geçirdi. Teknesi iskeleye yanaşırken dalga nedeniyle, geziye katılanların bulunduğu diğer tekneye çarptı. Koç'un bulunduğu tekne, alabora olma tehlikesi atlattı. Daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan'a Bitlis gezisinde 'Cansu' adlı Van kedisi hediye eden Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Koç'a da 'Vansu' adlı bir Van kedisi hediye etti. Önceki akşam yapılan sıra gecesinde de Koç'a bir Van kedisi hediye edilmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7441137441130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.