Turizmcilerde şarbon bakterisine rastlanmadı

Turizm Bakanlığı'nın yedi personelinin de aralarında bulunduğu 19 kişinin Ankara Numune Hastanesi'ndeki tetkiklerinde, şarbon bakterisine rastlanmadı.

ABD'de yaşanan şarbon paniği Türkiye'ye de sıçrarken, şüpheli temas nedeniyle Ankara Numune Hastanesi'ne başvuran 19 kişide bakteriye rastlanmadı.
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Başhekimliği'nden yapılan açıklamada, Turizm Bakanlığı'nda yaşanan şarbon paniğinin ardından yedi bakanlık personeli
ile beş kişi Sincan, dört kişi Keçiören ilçesinden olmak üzere toplam 19 kişinin hastaneye başvurduğu bildirildi.
Açıklamada, olguların ve şüpheli materyalin naklinde görevli il sağlık müdürlüğünün üç elamanın da değerlendirmeye alındığı kaydedildi.
Başvuran olguların tam fizik muayenelerinin yapıldığı, hemogram, akciğer grafisi ve boğaz burun kültürlerinin alındığı kaydedilen açıklamada, "Yapılan tetkiklerde
herhangi bir patolojik bulgu ve labarotuvar sonucu saptanmamıştır. Bununla birlikte profilaktik antibiyotik tedavisi başlanmıştır" denildi.
Bugün hastaneye gelen şüphelilerin tam fizik muayene ve tetkikleri ile kontrol edildiği bildirilen açıklamada, bugün de herhangi bir
patolojinin gelişmediği kaydedildi.
Başvuranların gerekli iletişim adresleri alınarak evlerine gönderildiği belirtilen
açıklamada, bu takiple profilaktik tedavinin şüpheli materyalin Refik Saydam Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü laboratuvarlarında yapılan test ve analiz sonuçları hastaneye ulaşıncaya kadar devam edileceği bildirildi.