Turizmde tatlı yarış

Sayı 20'lerdeydi
Türkiye turizm atağındayken, yabancılar da Türkleri ağırlamak için yarışta. İstanbul'da 24 Şubat'ta başlayacak Uluslararası Turizm Fuarı'na bu yıl 45 ülke katılıyor. Geçen yıllarda konuk ülke sayısı 20'lerdeydi.
Hedef 20 milyon turist
Fuardaki en büyük stand Yunanistan'ın. Fas, Libya ve Lübnan ilk defa geliyor. Mısır ve İspanya kalıcı ofisler açacak. Türkiye ise ocakta
yüzde 31.2'lik turist artışıyla 20 milyon hedefini yakalama umudunu artırdı.

İSTANBUL - 24-27 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarı EMITT'te 45 ülke yer alırken, Yunanistan en büyük stand alanını kiraladı. Fas, Libya, Lübnan gibi ülkeler ilk kez böyle bir turizm organizasyonuna İstanbul'da katılırken İspanya ve Mısır, bu fuardan sonra Türkiye'de ofis açma kararını verdi. Bu yıl Beylikdüzü'ndeki TÜYAP'ta dokuzuncusu düzenlenecek fuara geçmiş yıllarda gelen ülke sayısı 20'yi geçmezken bu yıl 45'i geçti. 33 ülke ise fuara bakanlık ya da turizm ofisleri düzeyinde katılıyor. Tsunami felaketinden büyük zarar gören Endonezya, Tayland, Maldivler, Seyşeller de hem felaketin acılarını sarmak hem de Türkiye'den turist çekmek için fuarda yer alıyor.
Bu yıl 20 milyondan fazla turist ve 15 milyar dolar turizm geliri hedefleyen Türkiye'nin aynı zamanda turist ihraç eden bir ülke haline geldiğini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği Başkanı (TÜROB) Ahmet Barut, "Avrupa'da çalışan işçilerle beraber yılda 7.5 milyon Türk yurtdışına çıkıyor. Bu, önemli bir potansiyel" diye konuştu.
Barut: İşler iyi gidiyor
EMITT'in aynı zamanda iç turizm pazarının da 'startının verildiği' bir mecra olduğunu değinen Barut, "Almanya, Hollanda, Britanya gibi yoğun turist çektiğimiz ülkelerdeki satışlarımız son dönemde gayet iyi gidiyor. Ortadoğu ve Rusya pazarında da sorun yok. İskandinav ülkelerinde, Belçika ve İspanya'da sevindirici gelişmeler var. Yurtdışında işler iyi gidiyor. Ancak iç turizmin de ihmal edilmemesi gerekiyor. EMITT, iç turizmin gelişimine büyük katkıda bulunuyor" dedi.
Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oktay Varlıer de, Türkiye'de 7-8 milyon kişilik bir iç turizm faaliyeti olduğunu hatırlattı. Varlıer, nüfusun 10'da biri olan bu rakamın artırılması gerektiğine dikkat çekti.


    http://www.radikal.com.tr/7383997383990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.