Turizmde yüzde 80 paniği

Turizmde yüzde 80 paniği
Turizmde yüzde 80 paniği

Taksim deki otellerde kalan turistler kendilerini bir anda olayların içinde bulmuştu.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Gezi Parkı Direnişi nedeniyle Taksim’deki otellerin rezervasyonlarının yüzde 80 oranında iptal olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da krizin çözülmesi için mektup yazan Bayındır, işten çıkarmaların başlamaması için acil önlem alınması gerektiğini anlattı.
Gezi Parkı olaylarından en çok Taksim’deki oteller etkilendi. 350 otelin bağlı bulunduğu TUROB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na mektup yazarak krizi anlattı. Haziran 2013’te rezervasyon iptallerinin oranı yüzde 60’a, bazı otellerde yüzde 80’e çıktığını anlatan Bayındır, şu ifadeleri kullandı:
İstanbul başta olmak üzere Bursa, Ankara , Kapadokya, Anadolu ve Karadeniz’de şehir otellerinde hissedilir oranlarda iptaller ortaya çıkmıştır. Sektörümüzü en çok tedirgin eden durum ise orta ve uzun vadede rezervasyon taleplerinin durma noktasına gelmesi, kesinleşmiş bazı uluslararası kongrelerin iptal edilmesidir.”
Bayındır, İstanbul’daki rezervasyon iptallerinin diğer otellere etkisini şöyle açıkladı: “Kapadokya’ya gidecek turistlerin yüzde 95’i İstanbul’dan gidiyor. İstanbula bu yüzde 95 gelmezse, Kapadokya’ya da Pamukkale’ye de Efes’e de gitmez” diye anlattı. 

‘Oteller suçlanmasın’ 

Bayındır ayrıca bazı oteller aleyhinde söylemler olduğunu belirterek, “Otelcilere ‘Eylemcileri barındırdınız’ diyorlar. Aslında öyle değil. Emniyetin müdahalesi sırasında turistler, vatandaşlar, büyük gruplar otellere kaçmış. Böyle bir grup geldiğinde ‘Otele almıyorum’ diyemezsiniz. Ayrıca oteller kamuya açıktır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113817111381719

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  herşey çok iyi ya! - TheSellimmo

  turizmden gelecek paraya muhtaç değilmişiz. neye muhtaç değiliz, herşeyde dışa bagımlıyız, üretimde enerjide... turizm de baltalandı, sorumlu olarak gerçek eylemcileri gormuyorum tabi ama yakıp yıkan herkes de sorumlusudur,,,

  Turist ne ister ne istemez? - Ali Fakı

  İnsan bütün yıl çalışmış, dinlenmek ve kendine gelmek, enerjisini toplamak, döndüğünde çalışmasına sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için temiz havalı, doğası, yeşilliği, koyları, nehirleri ve dağları korunmuş ve oksijen deposu, yemekleri sağlıklı ve organik sebze ve meyvelerden yapılmış, yerel ve evrensel kültürel aktivitelerle zenginleştirilmiş, ruhu barış ve huzura kavuşmuş, her türlü stresten uzak bir tatil ister. Türkiye, AKP'nin RANT hırsı uğruna hızla betonlaşıyor, dağlar ve ovalar etrafı çirkinleştiren ve maden ocaklarında kullanılan zehirli kimyasallarla yok ediliyor, Türkiye'de Ergene'den Menderese ve Gedize, Munzur'dan Kızılırmağa ve hatta küçük çaylara ve derelere kadar, fabrikaların ve evlerin zehirli atıklarıyla yok edildi (İstanbul'da oturanlar gidip Ergene'nin halini görün!). Bunlara ek olarak da, şimdi şehirlerimizin sokaklarında, bu duruma karşı çıkan insanlarımız sinek gibi, biber gazlarıyla ve TOMAlardan fışkıran kimyasallarla avlanıyor, kovalanıyor. Turist bu havayı solumak ve bu insanlık dışı manzarayı seyretmek için mi gelsin Türkiye'ye?

  Bir tek ılımlı söz yeterdi ama, söylenmedi.... - testereci

  Memleketin onuru, turizmden gelecek paradan daha önemlidir..İlle de olayın ekonomik faturasını öne çıkarmak isteyenler de gitsin hesabını olayın mağdurlarına değil, hırsını dizginleyemeyen sorumlu siyasetçi ve idarecilere sorsun!!!

  Düşündüklere şeye bak. - yilmaz-usb

  Koyun can derdinde kasap et derdinde.Bu gun tarihi bir direnişle tarihi bir olayla karşı karşıya iken,şunların dert ettiği şeye bakarmısın.

  fengşuyi - fengşuyi

  direniş yüzünden mi polis şiddeti yüzünden mi iptal edildi rezervasyonlar acaba?

  Ben de iptal ederdim... - FransaGurbet

  Ben de iptal ederdim... daha sakin bir yerde otel rezervasionu yapardim...

  Belki bu yil degil ama - theciliciangate

  Turkiye'de turizm hareketinin zirve yapmasi da beklenebilir. Insanlar, polis siddetinin bu denli yikici oldugu bir ulkede, oyle ya cesaret isi bu biraz da, 20 gun boyunca direnmis, yaralanmis, vurulmus, uykusuz kalmis, tam olarak ne oldugu bile bilinmeyen kimyasallara maruz kalmis, gaz kapsullerine hedef olmus, sacindan tutulup suruklenmis ve onca siddete ragmen gucu yettigince direnmis; dogasina, yasam bicimine mudahale edenlere direnmis, "biz kararini verdik, yapacagiz" diyenlere direnmis, son on yilda "milli irade" diye yutturulan diktatorluge karsi direnmis, savas yanlisi, ayrimci ve nefret dolu dile karsi direnmis, ve hepsinden onemlisi asagilanmaya ve hatta yok sayilmaya karsi direnmis olan onurlu halki tanimak ve sirf onlarla ayni havayi solumak icin bile turizm talebi artabilir. Hersey bir kenara, bir halkin, uzerindeki olu topragini atmasi belki de biraz pahaliya mal olacak fakat ictenligi, safligi ve gercekligi ile tarihin altin sayfalarinda coktan yerini almis olan bu hareket, uzaklarda parlayan isigi bize gostermis olmasi nedeniyle paha bicilmez. Iste tam da bu yuzden artacaktir turizm talebi. Ayasofyayi, Sultan Ahmeti, Efes'i veya kapadokyayi gormeye gelenlerin yanisira bir de estirdigi degisim ruzgariyla butun dunyayi etkisi altina alan yepyeni bir Turkiye'yi gormek icin gelecektir insanlar. Inanin!