Turizme müthiş hazırlık

'2005 Yılı Turizm Hazırlık Toplantısı', Muğla Üniversitesi Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulu'nda yapıldı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - '2005 Yılı Turizm Hazırlık Toplantısı', Muğla Üniversitesi Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulu'nda yapıldı. Milas Kaymakamı Hulusi Doğan ve CHP'li Belediye Başkanı Fevzi Topuz'un düzenlediği toplantıya, Kültür ve Turizm Şube Müdürvekili Yusuf Demir, daire amirleri, turizmciler ve seyahat acentelerinin yöneticileri katıldı. Toplantıda turiste dayaktan, ören yerinde mevlüt okutmaya kadar pek çok 'sorun' gündeme getirildi.
Acenteler şikâyetçi
Salı günleri kurulan tarihi Milas pazarına Fethiye, Marmaris, Bodrum'dan en az 40-50 otobüs turist geldiğini belirten Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Tümer, bu turistlerin, sayıları 300'ü bulan seyyar satıcılar tarafından sık sık tartaklandığını, hatta dövüldüğünü öne sürdü.
Tümer, şöyle konuştu: "Korsan seyyar satıcılar 2 YTL'lik takıyı ve kolonya karıştırılmış parfümleri satın almadıkları için turistleri dövmeye başladı. Geçen yıl bu konuda turistlerden ve acentelerden sayısız şikâyet aldık. Acenteler, korkudan tarihi Milas pazarına turist getiremeyeceklerini söylemeye başladı. Pazara gelen turist korkudan alışveriş yapamaz, yolda yürüyemez oldu."
Ören yerinde düğün
Toplantıda söz alan turizimciler tarihi eserlerin tahrip edilmesinden yakınınca, Kaymakam Hulusi Doğan, tarihi ve ören yerlerinde vatandaşların mevlüt okuttuklarını, düğün düzenlediklerini, piknik yaptıklarını anlattı.
Doğan, "Bunların hepsinin yasak olduğu belirtilmesine rağmen kafayı çekip çekip tarihi eserleri parçalıyorlar. Çöplerini çevreye atıp kirletenler de çoğunlukta. Turiste kendi kendimizi rezil ediyoruz. Tarihi mekân ve ören yerlerine 'Piknik yapmak yasak' levhaları asacağız, güvenlik güçleri de sık sık kontroller yapacak" dedi.
Belediye 'tekzibi'
Ancak, Kaymakam Doğan'ın bu açıklamasına karşın, 3 kilometre mesafedeki Beçin Kalesi ve 650 yıllık Ahmet Gazi Medresesi'nin bahçesinde vatandaşların piknik yaptığı, hatta Beçin Belediyesi'nin mangal ocakları ve piknik masaları yerleştirdiği belirlendi.
'Zabıta yetersiz'
Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz ise zabıta sayısı yeterli olmadığı için korsan satıcılarla başa çıkamadıklarını söyledi. Topuz, "Mayısta yapılacak Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantısı öncesi olumsuzluklarımızı görüp en kısa zamanda düzeltmeye gitme fırsatı bulacağız" diye konuştu. Yaklaşık üç saat süren toplantı sırasında bazı daire amirleri ve turizmcilerin uyuması dikkat çekti.


    http://www.radikal.com.tr/8471398471390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.