Turizmin kalbi alev alev yandı

Antalya'nın Alanya, Manavgat, Kemer ve Kumluca ilçelerinde saat 11.00 ile 11.30 arasında dokuz ayrı noktada orman yangını çıktı. Sabotaj ihtimali kuvvetli olan yangınlarda, yaklaşık 250 hektar kızılçam ormanı yandı.

ANTALYA - Antalya'nın Alanya, Manavgat, Kemer ve Kumluca ilçelerinde saat 11.00 ile 11.30 arasında dokuz ayrı noktada orman yangını çıktı. Sabotaj ihtimali kuvvetli olan yangınlarda, yaklaşık 250 hektar kızılçam ormanı yandı. Diğer sekiz yangın kontrol altına alınırken, Manavgat'taki yangın şiddetli poyraz nedeniyle kontrol altına alınamadı.
Alanya'nın Kargıcak beldesinde dün saat 11.00 ile 11.30 arasında altı ayrı noktada orman yangını çıktı. Şiddetli rüzgâr nedeniyle kısa sürede yayılan yangınlara, çevre ilçe ve belediyelerden ekipler sevk edildi. Aynı saatlerde Manavgat'ın dünyaca ünlü rafting merkezi olan Beşkonak mevkisiyle Kemer'in Olympos Milli Parkı'nı da kapsayan Ulupınar mevkisi ve Kumluca'nın Sarıcasu Köyü yakınlarında da üç ayrı noktada orman yangınları başladı.
Alanya'da bir yangın söndürme uçağı, kanadı ağaçlara takılınca arızalandı. Uçak, atıl durumdaki Gazipaşa Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı. Alanya'daki yangınlar, karadan müdahalelerle saat 15.30 sıralarında söndürüldü. Bu yangınlarda toplam 20 hektar ormanlık alan yandı.
Komando gibi zirveye indiler
Ulupınar'daki söndürme çalışmalarında ise bölgenin sarp ve dağlık olması nedeniyle zor anlar yaşayan ekipler, yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğundaki hortumla alevlere müdahale etti. 'Tanrıların Dağı' olarak adlandırılan Olympos Dağı'nın kuzey yamacındaki yangının söndürülmesi için bir yangın söndürme helikopteri dağın zirvesindeki sarp kayalıklara 10 orman işçisini bıraktı. Sekiz hektar orman alanının kül olduğu Ulupınar'daki yangın 14.30 sıralarında kısmen kontrol altına alındığı, yangının 20 hektarlık alanı kül ettiği belirtildi. Kumluca'daki yangın yoğun müdahaleyle saat 16.00 sıralarında tamamen söndürüldü. Bu yangın 10 hektar alan kül oldu.
Manavgat'ın dünyaca ünlü rafting merkezi olan Beşkonak mevkisindeki yangın ise şiddetli lodos nedeniyle büyüyerek yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı.
Antalya'nın ilçelerindeki dokuz ayrı noktada çıkan yangınlara 13 dozer, dokuz helikopter, iki amfibi uçak, beş THK uçağı ve 100'den fazla arazöz ile müdahale edildi. Beşkonak'taki yangının diğerlerine göre daha fazla alanı kapsadığı ve büyüme riski taşıdığı ifade edildi. Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, Manavgat'taki yangının dün saat 21.30 sıralarına kadar yaklaşık 200 hektarlık alanı kül ettiğini belirtti. Rüzgâr yüzünden uçak ve helikopterler çalışmalarını durdurduğu Manvgat'ta arazöz ve orman işçilerinin müdahalesi dün gece boyunca sürdü.