'Türk' adı AİHM'lik oldu

Yunanistan'ın, adında 'Türk' kelimesi geçtiği için kuruluşuna izin vermediği 'Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği', Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
Haber: LÜTFÜ KARAKAŞ / Arşivi

GÜMÜLCİNE - Yunanistan'ın, adında 'Türk' kelimesi geçtiği için kuruluşuna izin vermediği 'Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği', Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
Gümülcine'de Batı Trakyalı kadınlar, üç yıl önce Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği'nin kuruluş dilekçesini verdi. Ancak yerel mahkeme, derneğin adında 'Türk' kelimesi yer aldığı için kuruluşunu onaylamadı. Bunun üzerine derneğin başkanı Hülya Emin, Yunanistan Yargıtayı (Arios Pagos) nezdinde yerel mahkemenin kararına itiraz etti.
Yunanistan Yargıtayı ise yerel mahkemenin kararına uyarak, derneğin kurulmasına izin vermedi. Kararının gerekçesini Lozan Antlaşması'na dayandıran Yargıtay, azınlığın sadece dini, Müslüman bir azınlık olduğu, milli kimlikle 'Türk' tanımlanamayacağını, dolayısıyla da bu derneğin isminde 'Türk' ibaresi bulunması nedeniyle kuruluşuna izin verilemeyeceğine hükmetti. Kararın gerekçesinde ayrıca, varolmayan bir etnik azınlığı yaratma çabasından söz edilerek, ülke güvenliğinin ve kamu düzeninin ihlalinden söz edildi.
Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği'nin avukatı Orhan Hacıibram, yüksek mahkeme'nin daha önce da 'İskeçe Türk Birliği' için de aynı yönde karar verdiğini belirterek, "Tabii arada bir fark var. İskeçe Türk Birliği 75 yıldır faal bir dernek, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ise kurulmak istenen bir dernek. Şimdi bu durumda elbette iç hukuk yolları tüketilmiş oldu. Biz de davayı AİHM'ye taşıdık" diye konuştu.
Avukat Orhan Hacıibram, bireylerin kendilerini etnik açıdan tanımlama hakkına sahip olduklarını savunarak şöyle dedi: "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11'inci maddesinde öngörülen ve korunan örgütlenme özgürlüğünün, bu gerekçeyle kısıtlanamayacağını söylüyoruz."
Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Hülya Emin de, "Yargıtay'ın kararının, Yunanistan Anayasası ve AB normlarıyla çeliştiğine inandığımız için AİHM'ye başvuru yaptık" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7591847591840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.