Türk askeri korsan avına yollandı

Türk askeri korsan avına yollandı
Türk askeri korsan avına yollandı

TCG Giresun?un 263 personeli, Marmaris?teki Aksaz Üssü?nden yakınlarının gözyaşları eşliğinde Aden Körfezi?ne uğurlandı.

MUĞLA - Aden Körfezi’nde korsanlara karşı görev yapacak TCG Giresun Fırkateyni Marmaris Aksaz’daki deniz üssünden hareket etti. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’ndaki uğurlama törenine Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Caner Bener, gemi personeli ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Personelini “Barbaros’un torunları” diye uğurlayan Tuğamiral Bener’in verdiği bilgiye göre Aden Körfezi ve Somali açıklarında artan deniz haydutluğu faaliyetlerine karşı BM Güvenlik Konseyi beş ayrı karar kabul etti. ‘Görev Kuvveti-151’ olarak adlandırılan bir Birleşik Görev Kuvveti kuruldu. Türk Deniz Kuvvetleri  görev kuvvetine dörder aylık periyotlarla birer fırkateyn görevlendirecek. Bu güce ABD, Türkiye ve İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Suudi Arabistan, Güney Kore Cumhuriyeti, Avusturalya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan da gemi gönderme taahhüdünde bulundu. Görev kuvvetinin komutasının ülkeler tarafından dönüşümlü olarak üslenilecek.
TCG Giresun Komutanı Kurmay Albay Cenk Dalkanat, “TCG Giresun, harekâta yürekleri vatan sevgisi ve görev aşkıyla dolu 32 subay, 150 astsubay, 9 uzman erbaş ve 72 erbaş-er toplam 263 personel ile iştirak edecektir. TCG Giresun Aden Körfezi, Somali açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde deniz haydutluğu ile mücadele etmek ve atalarından yadigar şanlı Türk bayrağını dünya denizlerinde dalgalandırarak milli hak ve menfaatlerimizi korumak maksadıyla göreve hazırdır” dedi.
Törene katılan asker çocuklarının giydiği ‘Babam Giresun’da’, ‘I love  Giresun’, ‘Gururluyuz’  yazılı tişörtler dikkati çekti. Başçavuş Yasin Kuzu’nun eşi Gülay Kuzu ise gözyaşlarına hâkim olamadı. Kızları 3.5 yaşındaki Rabia ve 1 yaşındaki Pınar ile birlikte Aksaz’a gelen Kuzu, “Somali zor bir görev. Eşim daha önce de bu tür görevlere gitmişti. Umarım yine sağ salim döner” diye konuştu. TCG Giresun, Türk bayrağının çekilmesinin ardından limandan ayrıldı. (dha)