Türk askeri Obama'ya feda mı?

Obama, Gül'le temasında 'Afganistan'da Türk askerine ihtiyacımız var' dedi. Cumhurbaşkanı ABD liderine, 'Muharip asker dahil katkımızı değerlendiriyoruz' mesajı verdi


HİLAL KÖYLÜ
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Başkanı Barack Obama’nın Çankaya Köşkü’nde 35 dakika öngörülen görüşmesi 1 saat 20 dakika sürdü. İkili ve heyetlerarası görüşmelerde Obama Kıbrıs ve PKK’ya karşı mücadelede Türkiye’ye desteğin süreceği, Gül de Irak’tan çekilme ve Afganistan konusunda destek güvencesi verdi.
Gül ile Obama’nın baş başa yaptıkları kısa görüşmenin ardından 5 artı 1 modeliyle yapılan heyetlerarası görüşmelerde Türkiye’yi Gül’ün yanında Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, Dış Politika Danışmanı Ahmet Davutoğlu, Gül’ün diplomasi danışmanı Gürcan Türkoğlu ve Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan temsil etti. Obama’ya eşlik eden Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 7 Mart’ta Ankara’ya yaptığı ziyarete atıf yapıp, Başkan’a sürekli “Ankara’yla işbirliğimiz güçleniyor” sözleriyle motive etti. Obama temaslarda şu mesajları verdi:

Afganistan’a asker: Göreve geldikten hemen sonra açıkladım. Afganistan’da durum giderek vahim bir hal alıyor. Bölgeye ek asker yollamaya başladı. Türkiye’nin terörle mücadeledeki deneyimini bizimle Afganistan’da da paylaşmasını istiyoruz. Türk askerine ihtiyacımız var. Bu askerin gerektiğinde çarpışacak güçte de olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin katkısını bekliyoruz.

PKK’ya son: Nasıl Afganistan’da terörle mücadelede kararlıysak, Kaide’yi bitireceksek PKK’yı da bitireceğiz. Türkiye’yle işbirliğimiz güçlenecek. Irak’tan çekilirken en büyük destekçimizin de Türkiye olmasını istiyoruz. Türkiye olmazsa, bu işi rahatça halledemeyiz.
Kıbrıs çözülecek: Kıbrıs’ın Türkiye-AB ilişkileri kadar, adadaki halkı zayıflattığının, bu sorunun uluslar arası düzeyde büyük kördüğüme dönüştüğünün farkındayız. BM çatısı altında gerekirse Annan Planı’nın revize edilmesi de göz önüne alınarak bu sorunu çözmek için tüm gücümüzü kullanacağız.

Ermenistan cesareti: Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme adına yürüttüğünüz çalışmaları cesaretlendirmeye kararlıyız. Türkiye’nin girişimleri Amerika dahil dünyada takdir topluyor. Benim ‘soykırımı tanıyacağım’ sözlerimin, sizin çabalarınızı baltalamaması temel hedefim. Herkesin, sözlerime değil büyük resme bakıp, Türkiye-Ermenistan buluşmasını izlemesine çalışacağız.

Gül: Yüksek katkıyı elde bilin
Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerde yaşadığı sıkıntıları anlatan Cumhurbaşkanı Gül’ün, Ermenistan ve PKK konusunda Obama’dan ‘olumlu’ mesajlar aldıktan sonra “Amerika’nın Afganistan dahil her yerde başarılı olmasını istiyoruz. Irak ve Afganistan için yüksek katkımızı elinizde bilin” mesajıyla Obama’ya destek verdiği öğrenildi. Gül, Afganistan’a ‘muharip asker’ göndermek de dahil Türkiye’nin tüm kurumlarıyla değerlendirmelerini yaptığını anlatırken, Obama’yla “Afganistan için özel ortaklık” konusunda anlaştığı kaydedildi.