'Türk askeri zaten Irak'ta'

ABD'nin başkenti Washington'da hafta sonunda yapılan PKK terörüyle ilgili üçlü güvenlik zirvesinde ABD'yi temsil eden Dışişleri bakan yardımcılarından Matt Bryza, sınır ötesi operasyon konusunda...

İSTANBUL - ABD'nin başkenti Washington'da hafta sonunda yapılan PKK terörüyle ilgili üçlü güvenlik zirvesinde ABD'yi temsil eden Dışişleri bakan yardımcılarından Matt Bryza, sınır ötesi operasyon konusunda, "Türk tarafının 'sıcak takip'le neyi kastettiğini bilemiyorum. Türk askerleri zaten Kuzey Irak'ta bulunuyor" dedi. PKK'nın Irak'ta yeri olmadığını da ifade eden Bryza, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Abizaid ve Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Jones'un önümüzdeki haftalarda Ankara'da temaslarda bulunacağını söyledi.
Dışişleri bakan yardımcılarından Matt Bryza, Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularını yanıtlarken, Türk, Amerikalı ve Iraklı yetkililerin katıldığı toplantıda PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığıyla nasıl mücadele edileceği konusunda ortak görüş bildirildiğini ve PKK'nın Irak'ta yeri olmadığı konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi. Bryza, "PKK terör tehdidine karşı, tarafların işbirliğini arttırması gerektiği konusunda anlaşma sağlandı. İşbirliğimizin geliştirilmesi için atılacak adımlar konusunda da uzlaşmaya varıldı" diye konuştu.
Tarafların ekim ayında yeniden bir araya geleceklerini, o döneme kadar, hukukçuların ve güvenlik yetkililerinin, PKK'yla mücadele çerçevesinde atılacak somut adımların üzerinde duracaklarını anlatan Bryza, Amerikalı ve Iraklı askerlerin PKK'ya karşı harekât düzenleyip düzenlemeyeceği sorusuna, askeri yetkililerin yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Byrza, bu doğrultuda, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı John Abizaid'in ve Avrupa Kuvvetleri Komutanı Jones'un önümüzdeki haftalarda Ankara'da görüşmeler yapacağını belirtti.
'Taraflar birbirini anlamalı'
Bryza, "Türk askerleri, uzun zamandır Irak'ta konuşlanmış durumda zaten. Biliyorsunuz, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta 1500 askeri bulunuyor. Türk tarafının 'sıcak takiple' neyi kastettiğini bilemiyorum. Türk askeri zaten Kuzey Irak'ta bulunuyor" dedi.
Demokratik bir Irak kurulmasının bütün tarafların önceliği olduğunu da ifade eden Matt Bryza, sözlerini şöyle sürdürdü: "Irak halkının büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu unutmamalıyız. Irak, komşusuna yardım edebilmesi için önce kendi sorunlarını çözmelidir. Ancak, Irak halkı da şunu bilmelidir, Türkler için PKK'dan daha ciddi bir güvenlik sorunu yoktur. İşte, taraflar birbirlerinin önceliklerini anlarsa, o zaman işbirliği için gerekli olan güvenin de sağlanacağını düşünüyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7543517543510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.