Türk: Ateş açan kişi JİTEM üyesi olabilir

Türk: Ateş açan kişi JİTEM üyesi olabilir
Türk: Ateş açan kişi JİTEM üyesi olabilir
Kapatılan DTP'nin lideri Ahmet Türk, Muş'un Bulanık ilçesinde kalaşnikofla göstericilere ateş açarak 2 kişinin ölümü ve 7 kişinin de yaralanmasına neden olan esnafın JİTEM üyesi olabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, dün Muş'un Bulanık ilçesinde yaşanan ve 2 kişinin ölümü, 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayları değerlendirdi.

Ahmet Türk, şöyle konuştu:  “Muş'ta, aldığımız bilgilere göre yıllardan beri derin devlet ile ve JİTEM’le çok içice olan bir şahsın gerçekleştirdiği, halkın üzerine ateş ettiği bir kişi.
Tabii ki biz bunu kınarız. Yine de şunu söylüyorum bütün olaylara rağmen halkımıza gerçekten sağduyulu olmasını rica ediyorum. Demokratik tepkilerimizi eylemlerimizi her zaman ortaya koyacağız. Haksızlığa karşı mücadele edeceğiz, ama bunu demokratik tepkilerle demokratik ölçüler içinde olması konusunda da, aynı zamanda da bir çağrı yapmayı istiyorum. 
Belki bugün sizin vasıtanızla bu çağrıyı da yapıyorum. Çünkü demokrasi fazilet mücadelesidir, erdem mücadelesidir. Elbette ki Kürt halkı haksız yaklaşımları mahkum etmek için bütün gücüyle çaba gösterecektir. Ama gerçekten ne esnafımıza, ne insanımıza zarar vermeyecek bir tavrı, tutumu gerçekleştirmek zorundayız.
Bu nedenle daha sağduyulu, ama demokratik tepkilerini gerçekten demokrasi ölçüleri içinde olacak bir tepkinin de olması gerekiyor. Çünkü demokrasi varsa, bir demokrasi tanımı içerisinde mutlaka insanlar bu tepkilerini ve taleplerini dile getirmek durumundadır. Onu getiremezse o zaman demokrasi tesis edilemez. Ama ölçüsünü, gerçekten ne istediğimizi çok daha güçlü bir şekilde ifade edebilecek bir tavrı, bir yaklaşımı da önemsememiz gerekiyor diye düşünüyorum.”  (Ntvmsnbc)