Türk avukat İngiltere'nin en önemli davasını kazandı

Türk avukat İngiltere'nin en önemli davasını kazandı
Türk avukat İngiltere'nin en önemli davasını kazandı
Türk avukat Can Yeğinsu, İngiltere'nin aşırı sağcı ve Türkiye karşıtı United Kingdom Independent Partisi'ni (UKiP) kapatılmaktan kurtardı.

Alpaslan DÜVEN

LONDRA- Harvard Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Yeğinsu, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan UKIP, hakkında bağış yolsuzluğu ile ilgili açılan davayı kazandı.

İngiltere'nin en Yüksek Mahkemesi'nde (Suprime Court) bugün görülen temyis duruşmasında UKIP'i savunan Türk avukat Can Yeğinsu ile meslektaşı Patrick Lawrence QC, İngiltere'nin siyasi hayatı için çok önemli bir davayı kazanmış oldu. Karar, İngiltere'deki siyasi partilerin bağış sisteminin düzenlenmesinde de referans olarak kabul edilecek. Davanın sonuçlanması hemen ardından Yüksek Mahkeme önünde kararla ilgili açıklama yapan Yeğinsu, kararın İngiltere'nin siyasi hayatı için çok önemli olduğunu söyledi. Davayı 3 oya karşılık 4 oyla kazandıklarını belirten Yeğinsu, şöyle dedi:

“Bu karar, İngiltere'nin siyasi hayatı için çok önemli karar. Burda İngiltere Bağımsız Partisi'nin (UK Independent Party) bağış yolsuzluğu yaptığı gerekçesiyle parti hakkında dava açılmıştı. İngiltere'nin en yüksek mahkemesi olan Supreme Court, partilerin bağış sistemini inceledi ve çok net bir şekilde kriterleri çıkardı. UKIP bugün davayı 3 oya karşı 4 oyla kazandı.”

Duruşmanın zor geçeceğini bildiklerini belirten Yeğinsu, kararın İngiltere'deki siyasi partilerin bağış politikalarını da şekillendireceğine işaret etti. Kararın sadece hukuk dünyasi için değil ülkenin siyasi hayatı için de büyük önem arzettiğini bildiren Yeğinsu, zor süreci geride bıraktıklarını, 1 oyla kazandıkları davanın UKIP için de çok iyi bir sonuç olduğunu dile getirdi.

Can Yeğinsu, bir sonraki hedefinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev almak olduğunu söyledi. Uluslararası davalarda çok fazla Türk avukat olmadığını söyleyen Yeğinsu, henüz 29 yaşında olduğunu ve böyle bir duruşmada görev almış olmasının hem kendisi hem de Türkiye adına mutluluk verici olduğunu kaydetti. (dha)


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği