Türk banka tarihinin en büyük hırsızlığı

İskenderun'da bir banka kendi personelinin 20 milyon zimmete geçirmesiyle sarsıldı. Banka müdürü, yardımcısı gözaltına alındı. Bir diğer müdür yardımcısı kaçtı, bankanın tüm personeli açığa alındı. 20 milyon dolarlık soygun Türkiye'nin en büyük banka soygunu olarak tarihe geçecek.Ufuk AKTUĞ

HATAY- İskenderun İlçesi'ndeki bir banka şubesinin müdürü ve 2 yardımcısı hakkında, zimmetlerine yüklü miktarda para geçirdikleri iddiasıyla bankanın müfettişleri tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Şube Müdürü E.Y. ile Müdür Yardımcısı M.B. polis tarafından gözaltına alınırken, diğer müdür yardımcısı S.C. ise ortadan kayboldu. Bu şubedeki zararın yaklaşık 20 milyon dolar olduğu öne sürülürken, bölgedeki diğer şubelerde de müfettiş incelemelerinin sürdüğü belirtildi.
İskenderun'da şok etkisi yaratan iddia, bir ihbar üzerine bankanın Genel Müdürlük müfettişleri tarafından yapılan incelemede ortaya çıkarıldı. Şubenin müdür ve 2 müdür yardımcısının yanısıra, tüm personelini de açığa alan müfettişlerin bu ilk incelemesi sonuçlarına göre Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturmada, İlçe Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, 3 yöneticiyi sabah erken saatlerde gözaltına almak istedi. Şube Müdürü E.Y. ve Müdür Yardımcısı M.B. yakalanırken, S.C.'nin izine rastlanamadı. Aramalarda bulunamayan S.C.'nin, daha çok devlet güvencesindeki 50 bin liraya kadar olan mevduat hesaplarından zimmetine para geçirdiği öne sürüldü. Şubedeki zimmetin bir kısmının müşterilerin döviz ve TL hesaplarını zimmete geçirme şeklinde, bir kısmının da ‘anlaşmalı batık kredi’ şeklinde olduğu öne sürülürken, bankaya geçici görevle gelen personel, müşterileri mağdur etmemek için çalışmalarını sürdürmeye başladı.
Müfettişlerin İskenderun Şubesi'ndeki incelemelerinde elde edilen veriler üzerine, batık kredilerin onayını veren üst düzey yöneticilerin de soruşturma kapsamına alındığı öğrenildi. Bu arada, yakın il ve ilçelerdeki bazı şubelerde de denetimler yapılırken, batık kredilerle birlikte banka zararının daha da artabileceğinden söz ediliyor. Bu nedenle de şubelerde çok sayıda müfettiş inceleme yapıyor.
İskenderun Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları süren banka yöneticilerinin ifadelerinin içeriğiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ve yetkililer sadece banka müfettişlerinin suç duyurusu üzerine işlem yürütüldüğünü belirtti. (dha)