Türk: Başbuğ Cumhurbaşkanı gibi konuşamaz

İSTANBUL-  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ABD’de yaptığı açıklamalarıyla ilgili “Genelkurmay Başkanının Başbakan’ın, Cumhurbaşkan’ının yerine konuşmaması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Genelkurmay Başkanı’nın mesajları bize değil; Cumhurbaşkanı ve Başbakan’aydı” dedi.
Ahmet Türk, dün Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘Çözüm İçin Diyalog’ adlı konferasa katıldı. Konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk, İlker Başbuğ’un önceki gün ABD’de yaptığı açıklamalarla ilgili konuştu: “Genelkurmay Başkanı yurtdışında yaptığı açıklamayla Türkiye’de askerin bakışını ortaya koydu. Biz siyasileri muhatap alırız. Ama sonuç olarak Genelkurmay Başkanı’nın da Başbakanın, Cumhurbaşkanının yerine konuşmaması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Genelkurmay Başkanı’nın mesajları bize değil; Cumhurbaşkanı ve Başbakan’aydı. Bu ülkede siyasiler sorumluğu yerine getirmezse konuşacağı yerine susarsa, Türkiye’de hep bir başkası konuşmuştur.”
Başbuğ’un Yugoslavya benzetmesi de sorulan Türk, “Türkiye, Yugoslavya değil. Türkler ile Kürtlerin ilişkisi Yugoslavya gibi değil. Burada bizim getirdiğimiz şey Türkiye’nin bütünlüğü içinde sorunu nasıl çözeriz? Modelleri tartışmıyoruz” yanıtını verdi.

Öcalan’a duyarlılık
Türk, yabancı bir gazetecinin PKK’ya yönelik sorduğu soruyu ise, şöyle yanıtladı: “Burada biz bir halkı tartışıyoruz. Halkın sahip olmasa gereken hakları tartışıyoruz. Zaten halkın talebi olmasaydı PKK, 30 yıldır bu mücadeleyi sürdüremezdi. Şimdi bir halkın talebi var, bugün PKK halkın talepleri dışında farklı pozisyon almışsa bu mücadeleyi sürdüremezdi. Şimdi meseleyi sadece uluslarası güçlerin desteği ile değerlendirirseniz yanlış yaparsınız. Bakın bugün Kürt coğrafyasında milyonlarca insan, kendi düşüncesini nevruzlar da Öcalan’a karşı olan duyarlığını ortaya koyuyor. Sonuçta Kürt sorununu parçasıdır bu PKK. Bunun artık görülmesi gerekir.” (Radikal)