Türk basın tarihinde bir dönem daha kapandı

Türk basın tarihinde bir dönem daha kapandı
Türk basın tarihinde bir dönem daha kapandı
Ertuğrul Özkök, yaklaşık 20 yıl kesintisiz görevden sonra Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmenliğinden istifa etti. Özkök, Türkiye'nin en çok konuşulan yöneticilerindendi

İSTANBUL - Türk basın tarihinde bir dönem daha kapandı, Hürriyet gazetesini
20 yıldır yöneten Ertuğrul Özkök bu görevinden ayrıldı, yerine gazetenin Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu Genel Yayın Müdürü oldu. Gazetede resmi devir-teslim işleminin 2010 yılının ilk gününde olması bekleniyor.
Sık sık ‘Türk basınının amiral gemisi’ olarak anılan Hürriyet’in son 20 yılına damgasını vuran, bu dönem boyunca bazen çok ağır ifadelerle eleştirilen, övülen, Türkiye’de gazeteciliğin doğasını çoğu kişi tarafından eleştirilerek de olsa fiilen değiştiren Ertuğrul Özkök, aslında meslekten gazeteci değil, bir akademisyendi. Akademiden gazeteciliğe, daha önceki bazı dergi deneyimleri sayılmazsa Hürriyet’te başladı, önce yayın danışmanı oldu, sonra Ankara Temsilcisi ve son olarak da Genel Yayın Müdürü. Şimdi gazeteciliğe Hürriyet’te yazar olarak devam edecek.
Özkök dönemi, günahıyla sevabıyla çok tartışıldı, daha da tartışılacak. Şöyle de denebilir: Türk basınında hakkında en çok eleştiri yazısı kaleme alınan yönetici belki de Ertuğrul Özkök oldu. O, yapılan bu eleştirilerin pek azına cevap verdi, çoğu zaman bildiğini yapmaya devam etti, Hürriyet’i tartışma gündeminin tepesinde tutmayı başka pek çok şeye tercih etti.
Onun yöneticiliği, aslında büyük rakibi Sabah gazetesi yönetmeni Zafer Mutlu’nun yöneticiliğinden daha uzun sürdü ama yine de Ertuğrul Özkök’ün meslek hayatının önemli bir bölümünü Zafer Mutlu ile olan şiddetli rekabet ilişkisinden ayrı düşünmek çok zor.
Bu iki gazete yöneticisi, 90’lı yıllarda Türk basınına damgalarını vurdular ve onların birbirleriyle rekabetleri, kavgaları Türkiye’de gazeteciliği kökünden değiştirdi.
O rekabet sırasında gazeteci-siyasetçi, gazeteci-işinsanı ilişkileri bulanıklaştı. Her iki gazeteci de, zenginler kulübü Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD’ın üyesi oldu, Türkiye’yi yöneten ‘elitler kulübü’nde bulundular.
Bu iki gazeteciye yönelik en büyük eleştiri de esasen buydu: Türkiye’yi yönetmeye soyunmaları.
Ertuğrul Özkök’ün mirası Hürriyet’in eskiden olduğundan çok daha büyük algılanması ve bu algı sayesinde gazetenin bazı yıllar diğer bütün gazetelerin toplam cirosuna yakın reklam geliri elde etmesi oldu.
Ertuğrul Özkök’ün yorulduğu ve yöneticilik görevini bırakıp mesleğine yazar olarak devam etmek istediğiyle ilgili dedikodu ilk olarak bundan beş yıl önce çıktı.
Bugün genel yayın müdürü olan ve iki gün sonra da resmen görevine başlayacak olan Enis Berberoğlu o günden itibaren bugünkü görevine hazırlanmaya başladı.
Meslekte 30 yılını deviren Enis Berberoğlu, Cumhuriyet okulundan bir gazeteci. Uzun yıllar Cumhuriyet’in Ankara Bürosu’nda ekonomi muhabirliği yaptı, Cumhuriyet tarafından Almanya’ya gönderildi, burada temsilci oldu.
Daha sonra kuruluşunda CNN Türk’te ekonomi şefliği yapan, Radikal’de köşe yazan Berberoğlu Hürriyet’te haber koordinatörlüğü görevini de yürüttü. Berberoğlu son olarak Hürriyet’in Ankara Temsilcisi ve köşe yazarıydı. Şimdi bir kez daha İstanbul’a dönüyor, bu kez kalıcı olarak.

‘Harikulade bir yol arkadaşlığı’
Ertuğrul Özkök, okurlara ‘Harikulade bir yol arkadaşlığı’ başlıklı yazısıyla veda etti. Özkük’ün bugün çıkacak veda yazısından:
“22 Mart 1990 günü, adım Hürriyet Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni olarak künyeye girdiği gün, kendime 5 yıllık bir süre biçmiştim.
43 yaşımdaydım.
Geçmişimde sadece 3.5 yıllık bir gazetecilik tecrübem vardı.
(...)
Ben kendime 5 yıl biçmiştim, ama bu mesleğin eskileri, en fazla bir yıl ömür biçiyordu. Çünkü Ankara’dan gelmiş, aklı havada bir öğretim üyesiydim.
Kader beni de yanılttı.
Bana bir yıl ömür biçenleri de.
Tam 20 yıl bu koltukta oturdum.
Bunun son beş yılında ise oturmak zorunda kaldım.
(...)
Değerli Hürriyet okurları, 2 Ocak itibariyle Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmenliği görevinden ayrılıyorum.
Artık yoluma Hürriyet camiasının bir yazarı olarak devam edeceğim.
Yerime, Hürriyet’ten hepinizin çok iyi tanıdığı başarılı bir gazeteci geliyor.
(...)
20 yılda yaptığım hatalar da oldu.
Üzdüğüm insanlar oldu.
Ama hiç biri isteyerek, kasten yapılmış hatalar değildi.
Gazeteyi yönettiğim dönemin sorumluluğunu taşıdım, yarın da taşıyacağım.
Hataları da, iyi yanları da bana aittir.
Bu duygularla gazetenin genel yayın ,yönetmenliği koltuğunu 2 Ocak’tan itibaren arkadaşım Enis Berberoğlu’na bırakıyorum.
Hepinize bütün bu yıllar boyunca bana verdiğiniz bu harikulade yol arkadaşlığı için de teşekkür ediyorum.” (Radikal)