Türk basını 'Emel Ablası'nı kaybetti

Mecliste, dün vefat eden Türk basınının duayen gazetecilerinden, meslektaşlarının 'Emel Ablası' Emel Aktuğ için tören düzenlendi. Törene Aktuğ'un yakınlarının yanı sıraçok sayıda gazeteci ve parlamanter de katıldı.

ANKARA - Mecliste, dün vefat eden Türk basınının duayen gazetecilerinden, meslektaşlarının 'Emel Ablası' Emel Aktuğ için tören düzenlendi. Törene Aktuğ'un yakınlarının yanı sıraçok sayıda gazeteci ve parlamanter de katıldı. Saygı duruşuyla başlayan törende konuşan eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, 50 yıla yaklaşan dostluğun bugün fiziken sona ermesinin herkesi üzdüğünü söyledi. Sezgin, "Sevgili Emel, bu kubbede hoş seda bırakarak ayrılan nadir kişilerden biridir" diye konuştu.
Aktuğ'un cenazesi yarın İzmir'de toprağa verilecek. Akciğerlerinden rahatsız olan ve yaklaşık bir yıldır tedavi gören Aktuğ, önceki gün Ankara'daki evinde vefat etmişti. 1938 İzmir doğumlu Aktuğ, gazeteciliğe 1956 yılında Demokrat İzmir gazetesinde başladı. 1959 yılında Kudret gazetesinde Meclis muhabirliğine başlayan Aktuğ, Milliyet, Son Havadis, Tercüman ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. Aktuğ, uzun yıllar Turkish Daily News'in parlamento şefliği görevini üstlendi.