Türk birliği Kâbil'in yıldızı

Afganistan'da görev yapan NATO üyesi 26 ülkeden toplam 392 asker, Kâbil Uluslararası Havaalanı'nda konteynırlarda yaşamlarını sürdürüyor.
Ülkede bulunan NATO üyesi ülkeler Afgan halkına göstermelik yardımlarda bulunurken, Türkiye'nin yıldızı eğitim alanında parlıyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

KÂBİL - Afganistan'da görev yapan NATO üyesi 26 ülkeden toplam 392 asker, Kâbil Uluslararası Havaalanı'nda konteynırlarda yaşamlarını sürdürüyor.
Ülkede bulunan NATO üyesi ülkeler Afgan halkına göstermelik yardımlarda bulunurken, Türkiye'nin yıldızı eğitim alanında parlıyor. Sadece Türkiye tarafından desteklenen ve gerçekleştirilen, son 6 ay içerisindeki 11 projenin maddi boyutu 2.7 milyon doları buluyor. Bunların içinde dün açılan 16 derslikli Atatürk Lisesi'yle Atatürk İlköğretim Okulu, Kâbil'deki Çocuk Hastanesi ve ek poliklinik servislerinin yapımı, su kuyularının açılması, yetimhane ve yetiştirme yurtlarının onarımı da yer alıyor.
Sezer'den 26 bin YTL
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, onarımı TSK tarafından gerçekleştirilen ve adı Atatürk Çocuk Hastanesi olarak değiştirilen hastanenin yenidoğan ünitesine toplam maliyeti 26 bin YTL olan dört adet kuvöz hediye etti. Cumhurbaşkanı Sezer'in kuvözlerin parasını Cumhurbaşkanlığı harcama kaleminden değil, maaşından verdiği öğrenildi.
Kâbil Uluslararası Havaalanı'nın içindeki yaşam ise Kâbil sokaklarına kıyasla çok iyi durumda. 86'sı Türk olan NATO üyesi ülkelerin askerleri, Kâbil'deki zor yaşam şartları göz önünde bulundurulduğunda adeta çöl ortasındaki bir vahada yaşıyor. Konteynırlarda barınan askerler, hepsi klimalı olan iki kişilik odalarda kalıyor, tuvalet ve banyoyu ise ortak kullanıyor.
Türk ve Yunan askerleri, aynı konteynırlarda yan yana odalarda kalıyor. Her iki ülke askerleri de en iyi dostlukları birbirleriyle kurduklarını söylüyor. Türkçe ve Yunancada ortak kullanılan 300'e yakın sözcük saptamışlar: Sokak-sokaki, pilaki-pilaki...
Bir Türk askeri "Kelimeleri alıyor, sonuna i harfi koyuyorsunuz Yunanca oluyor" diyor. Yunanlı asker ise, "Hayır siz bizden alıyor, sonundaki i harfini kaldırıyorsunuz" diye espri yapıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7523937523930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.