Türk: Bombanın karakoldan atıldığı gün gibi aşikâr...

ANKARA / DİYARBAKIR - DTP Genel Başkanı Ahmet Türk dünkü grup konuşmasında 14 yaşındaki Ceylan’ın ölümüyle ilgili hükümeti suçlarken, küçük kızın ölümüyle ilgili dosyada gizlilik kararı alındı.
Türk, “Ceylan’ın trajedisini, askeri karakoldan geldiği gün gibi aşikar olan bir bombayla hayatının sona ermesini, bu hükümet ne ile açıklayacak? Böyle bir hunhar cinayete, bu saate kadar nasıl bir müdahalede bulunulmuştur? Kaç sorumlu gözaltına alınmıştır, toplumu ikna edecek bir açıklama bile yapılabilmiş midir?” diye konuştu.  

Gizlilik kararı
Bu arada Diyarbakır’ın Lice ilçesinde soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Kemal Çolak’ın talebi üzerine, Lice Sulh Ceza Mahkemesi, dosya için gizlilik kararı verdi.Soruşturma kapsamında Ceylan Önkol’un babası Raif, annesi Saliha, ağabeyi Rıfat Önkol ile oturdukları Yayla Köyü muhtarı olan Abdulsamet Gencioğlu Lice Cumhurilyet Başsavcılığı’na çağrıldı. Savcının olaydan sonra aile bireylerinin bazı basın yayın organlarında yer alan ifadeleri de dahil olmak üzere yeniden ifade alacağı öğrenildi.

Rapor bir iki gün içinde
Ceylan’ın ölümüyle ilgili olay yerinde elde edilen şarapnel parçalarıyla ilgili bilirkişi raporunun da bir-iki gün içinde tamamlanıp dosyaya konulacağı belirtildi. Olaydan iki gün sonra savcı ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde görevli iki bomba uzmanı patlamanın olduğu yere giderek incelemelerde bulunmuş, bulunan şarapnel parçaları bomba uzmanlarına rapor hazırlamaları için teslim edilmişti. (Radikal, dha)