Türk çetesine FBI baskını

FBI, New York'ta benzin istasyonu işleten 5 Türk'ü 'vergi kaçırmak, karapara aklamak ve insan ticareti'nden tutukladı.
Haber: CAN KAMİLOĞLU / Arşivi

NEW YORK - ABD'de yaşayan beş Türk, FBI'ında katıldığı 'Ankara Operasyonu'yla tutuklandı. Türklerin 28 milyon dolar (yaklaşık 42 trilyon lira) karapara akladıkları belirtildi.
New York'un Long Island bölgesinde Türklerin işlettiği benzin istasyonlarındaki fiyat ucuzluğundan şüphelenen vergi dairesi uzmanları, işletmecilerin akaryakıt vergisini ödemediğini tespit etti. Vergi suçuna karapara aklanması, insan ticareti ve sahte evliliklerle ilgili göçmenlik şikâyetleri de gelince, operasyon düzenlenmesine karar verildi. Gizlilikle yürütülen ve 'Ankara' adı verilen operasyonda, FBI ve Göçmenlik Bürosu ajanları ile yerel polisten oluşan 200 kişilik güvenlik gücü Türklerin işlettiği benzin istasyonları ve marketleri bastı. Bölgedeki 'Delta Benzin' istasyonlarının sahipleri iki kardeş 41 yaşındaki Adil Bayat, 39 yaşındaki Yahya Bayat ile 44 yaşındaki Turhan Ak, 32 yaşındaki Ahmet Cayan ve 44 yaşındaki Orhan Alparslan tutuklandı.
'Operasyon genişler'
ABD'li Yetkililer operasyonun genişleyeceğini ve daha fazla kişinin tutuklanabileceğini söyledi. Türklerin vatandaşlık almak için sahte evlilik yaptığı ve benzin istasyonları ile küçük marketlerde 28 milyon dolar kara para akladıklarını belirten ABD Gümrük ve Göçmenlik Bürosu ajanı Martin Ficke, "Bu kişiler yıllardır benzin istasyonları ve küçük marketlerde karapara aklıyorlardı" dedi. Operasyonda, yakalanan 57 kişi de belgeleri olmadığı gerekçesiyle sorgulamaya alındı. Şüphelilerin çoğunluğunun Türk olması nedeniyle operasyona 'Ankara' ismi verildi.
New York polisinin 42 yaşındaki Şükrü Akkaya ile 41 yaşındaki Mustafa Çatalbaş'ı aradığı belirtildi. Operasyonlar sırasında Türklerle sahte evlilik yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Natalia Sanchez adlı kadın 50 bin dolar kefalet karşılığı serbest bırakıldı.