Türk: Cezaevine dönen çok az

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Şartla Tahliye Yasası'ndan yararlanıp da yeniden kovuşturma açılan zanlı sayısının...

ADANA - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Şartla Tahliye Yasası'ndan yararlanıp da yeniden kovuşturma açılan zanlı sayısının, sadece 134 olduğunu açıkladı. Türk, mala karşı suçların da arttığını ifade etti.
İncelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana'da gazetecilerle sohbet eden Türk, cezaevlerinde 73 bin tutuklu ve hükümlü sayısının, Şartla Tahliye Yasası'nın ardından 50 bine düştüğünü, aradan geçen zamanda yine 59 bine çıktığını söyledi.
"Kanun çıkmasaydı, yeni gelenleri cezaevine koyamayacaktık" diyen Türk, şöyle devam etti:
"Bugüne kadar aftan yararlanan ve suç işlediği iddiasıyla yeniden kovuşturma açılan sadece 134 kişi var. Bu sayı, yasadan yararlananların 33 bin kişi olduğu dikkate alınırsa, binde 4 civarında yeniden suç işlemeyi ifade ediyor. Davaların ertelenmesiyle ilgili olarak ise bu sayı 273 bini geçiyor. Oranlandığında ise yeniden suç işleyenlerin miktarı 10 binde 4'tür. Kriz dönemlerinde suç artıyor. Son zamanlardaki suçların çoğu mala karşı. Aftan yararlanıp da haklarında yeniden işlem yapılanların da yüzde 40'ı mala karşı suç işlemiş.. Çıkanlara iş bulması sağlanmalıdır."
Tecimer'in iadesi
Türk, Fas'ta yakalanan Ayşegül Tecimer'in iadesiyle ilgili olarak da "Fas mahkemesi de Türkiye'ye iade amacıyla tutuklama kararı verdi. Bu sürede tutuklama kararı ve diğer işlemlerle ilgili dosyaların Arapçaya çevrilerek Fas'a iletilmesi gerek. Bu hazırlıklarımız sürüyor" dedi.