Türk: Dağ fare bile doğurmadı

Türk: Dağ fare bile doğurmadı
Türk: Dağ fare bile doğurmadı

Atalay?ın açıklamalarının hayal kırıklığı yarattığını ifade eden AhmetTürk ?Bu anlayışla Kürt sorunu çözülemez? diye konuştu. FOTOĞRAF: REUTERS

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

DİYARBAKIR- İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ‘Kürt açılımı’na ilişkin açıklamaları DTP ve Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinde hayal kırıklığı yarattı. DTP lideri Ahmet Türk: “Hani ‘dağ fare doğurdu’ derler ya. Bu dağ fare bile doğurmadı.”
İçişleri Bakanı Atalay’ın basın toplantısını gerçekleştirdiği saatlerde Diyarbakır’da barış mitingi hazırlıkları vardı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Atalay’ı milletvekilleri, parti yöneticileri ve gazetecilerle birlikte partisinin Diyarbakır il teşkilatında izledi. Türk, Atalay’ın açıklamalarının ardından partililerle birlikte basına kapalı bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bu toplantıda Atalay’ın sözleri ‘geri çekilme’ olarak değerlendirildi. Ahmet Türk daha sonra ‘Barış çadırı’nın kurulduğu Sümerpark’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk, şunları söyledi:
“Çok açıklıkla ifade edeyim ki, bugün hükümet adına açıklama yapan sayın İçişleri Bakanı’nın açıklamaları özellikle Kürt halkında büyük bir şaşkınlık ve büyük bir umutsuzluk yaratmıştır. Açıklamada ne Kürt sorununun çözümünden, ne açılımdan, ne de demokratik açılımdan söz ettiğini göremedik. Ama bugünkü açıklamada, Kürtleri dışarıda tutan bir milli mutabakat metni olarak önümüze geldi, açıklaması olarak önümüze geldi. Yıllardır barışın önemini vurguladık. Kürt halkının temel taleplerinin yerine getirilmesiyle, Türkiye’de güçlü bir demokrasinin, güçlü bir kucaklaşmanın olacağını ifade ettik. Ama bugün görüyoruz ki, bir tabir var ‘dağ fare doğurdu’ diyorlar. 

Görüşmediklerinin görüşleri
Oysa bugünkü açıklamada dağ fare bile doğurmadı. Gördüğümüz kadarıyla, görüştükleri sivil toplum örgütlerinden tutun, Kürtlere kadar, meslek odalarına kadar hiçbirinin düşüncesi, bugünkü açıklamaya yansımadı. Sadece ve sadece görüşmedikleri kesimlerin düşünceleri ve talepleri bu açıklamaya yansıdı.”
Barış uğruna çok ciddi çabalar ortaya koyduklarını söyleyen Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ama bu mantıkla, bu anlayışla Kürt sorununun çözülemeyeceğini, çözülmeyeceğini herkesin bilmesi gerekiyor. Satırbaşlarıyla baktığımız da yani bir Anayasa’dan söz edilmiyor. Yeni bir Anayasa olmadan bırakın Kürt sorununun çözümünü, açılımı bile yapamazsınız. Yine eğitim haklarından söz edilmiyor. Bir halkın kimliğinin, kültürünün, eğitim hakkını gündeminize getirmezseniz, nasıl bir barış sağlayacaksınız. Yine burada tek bir sözcük vardı, amaç tasfiye. Zaten 30 yıldan beri tasfiye projelerini, çabalarınızı, çalışmalarınızı ortaya koydunuz. Tasfiye edebildiniz mi? Yeni imha, inkâr politikalarının devamı anlamına gelecek anlayışı gördüğümüzü böyle bir mantığın işlediğinizi maalesef üzüntüyle izledik. Barış çabalarımızı bu mantığa rağmen sürdüreceğiz.” (dha)