Türk: Delil yetersiz, tartışmayın

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı raporla bir kez daha gölgelenen Hayata Dönüş Operasyonu'nu savundu.

ANKARA - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı raporla bir kez daha gölgelenen Hayata Dönüş Operasyonu'nu savundu.
Operasyonu 'gerekli ve zamanında yapılmış bir müdahale' olarak niteleyen Türk, raporda suçlanan jandarma yerine, raporu yazan gazetelere tepki gösterdi.
Türk dünkü basın toplantısında, Hayata Dönüş Operasyonu ve Adli Tıp Kurumu'nun bilirkişi raporuna ilişkin soruları yanıtladı. "Hayata Dönüş Operasyonu gerekli ve zamanında yapılmış bir müdahaleydi" diyen Türk, ölüm oruçları 19 Aralık'ta kritik güne girdiği için cezaevlerine müdahale ettiklerini söyledi.
'Operasyon videoda'
Adli Tıp Kurumu raporu için "Olayla ilgili delillerden sadece bir tanesi" yorumunu yapan Türk, "Raporu burada tartışmak benim görevim değil. Ama olayla ilgili başka deliller var. Örneğin olay baştan itibaren Jandarma Genel Komutanlığı'nca videoya kaydedilmiştir. Bunlar da mahkemece değerlendirilecek" diyerek, rapordaki iddiaları içeren haberleri şöyle eleştirdi:
"19 Aralık'tan bu yana geçen altı aylık sürenin insan hafızalarına verdiği unutkanlıktan yararlanarak, sanki Bayrampaşa ya da diğer cezaevlerinde hiçbir direniş olmamış ve güvenlik kuvvetlerinin masum insanlara saldırmış gibi bir hava verilmesi çok yanlış. "
Operasyondan sonra cezaevlerinde devlet egemenliği ve insan haklarına saygının büyük ölçüde sağlandığını öne süren Türk,
"Operasyonu tartışılır hale getirmenin yararı yoktur. Bu, yasadışı örgütlere yardımcı olmaktan başka bir anlam taşımaz" uyarısında bulundu.
Türk, şunları söyledi: "Gerekirse hata yapan görevliler hakkında işlem yapılır. Şüphesiz basının insan hakları ihlallerine duyarlı olması yerinde ve doğrudur. Ama bunun doğru haberlerle yapılması gerekir. Yoksa güvenlik kuvvetlerini gereksiz yere töhmet altında bırakıcı yayınlardan kaçınmak gerekir. Adli Tıp Kurumu'nun raporu da bağımsız mahkemece değerlendirilecektir."