Türk demokrasisi için dönüm noktası

Türk demokrasisi için dönüm noktası
Türk demokrasisi için dönüm noktası
Ak Parti Ankara Milletvekili Akdoğan, Ergenekon davası için "Cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşmasının adıdır" dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Ergenekon kararlarıyla ilgili “Darbe teşebbüsü iddialarının yargı konusu olması ve cezalandırılması tarihi bir olaydır ve Türkiye bunu başarmıştır” dedi. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ergenekon davası için “Cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşması” yorumu yapan Akdoğan şunları dile getirdi: “Bu dava 27 Mayıs’tan, 12 Mart’tan, 12 Eylül’den, 28 Şubat’tan, 27 Nisan’dan süzülüp gelen bir müdahale ruhundan hesap sorulmasıdır. Ergenekon davası Türk demokrasisinin geleceği açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Sadece illegal bir girişimden hesap sorulmuyor aynı zamanda devlete çöreklenen vesayetçi anlayış tasfiye ediliyor. Darbe teşebbüsü iddialarının yargı konusu olması ve cezalandırılması tarihi bir olaydır ve Türkiye bunu başarmıştır.”
Hükümet kanadından davayla ilgili yapılan diğer yorumlarsa şöyle:

Bozdağ: Haberal yemin edebilir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “Silivri’de görülen ve karara bağlanan tarihi davayla Türkiye, demokrasi ve hukuk devleti adına önemli bir sınavdan geçti” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her davada mahkeme kararını beğenen, beğenmeyen olur. Sağlıklı değerlendirmesi; ancak gerekçeli karardan sonra yapılabilir. Hiçbir mahkeme, delilsiz ispatsız ezbere karar vermez. Mahkeme; ancak anayasaya, kanuna, dosyadaki delillere ve vicdani kanaatine göre karar verir. Dosyayı ve kararın gerekçesini görmeden kararı gayri meşru ilan etmek; sadece tarafını belli etmektir. CHP ’nin siciline uygun bir taraftarlık.”
Ergenekon davasının tahliye edilen sanığı CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın durumu sorulan Bozdağ şu yanıtı verdi:
“Tutuklu olup da tahliye olanlar, seçimlerin akabinde milletin verdiği oylarla milletvekili seçilmişlerdir. Ancak tutuklu oldukları için yemin edemediklerinden milletvekillerinin kullandıkları yetkileri bizim yasalarımıza göre kullanamıyorlar. Sayın Haberal tahliye olmuştur. Meclis’te yemin edebilir. Yeminden sonra Meclis’te yasama ve denetim faaliyetlerine başlayabilir. Buna mani bir hal yoktur. İçtüzük açıktır. Bu konuda yemin etmeyen milletvekilleri ilk birleşimde yemin eder.”

Ya beraat ya müebbet

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da “Daha Yargıtay aşaması ve sanıkların kullanabilecekleri hakları var. Bunlar darbeye teşebbüs etmişlerse bunun yasalarda karşılığı müebbettir. Ya beraat edecek ya müebbet. Yani ‘darbeye teşebbüs ettin ama sana 10- 20 yıl verdim’ diyemiyorsunuz” dedi.

Hukuk, demokrasiyi korur

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç cezalarla ilgili şöyle konuştu:
“Hiç kimse bir başkasının ağır hapis cezaları almasından mutluluk duyacak değildir. Hiç kimse bundan dolayı tebessüm edecek, gülecek değildir. Meşru devletlerde, çağdaş devlet teorisinde hukuk demokrasiyi korur. Demokrasinin yegâne koruyucusu, kollayıcısı ve güvencesi hukuktur. Verilen cezalar nedeni ile kimsenin mutlu olması da mümkün değildir. Herkesin hukuk sürecine itimat etmesi lazım.”

Yılmaz: Millet neye inanmışsa o karar doğru

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Ergenekon Davası’nda verilen kararlarla ilgili, “Milletin adalet terazisini sarsmamak lazım. Milletin adalet temeli sarsılırsa artık devletin de temeli sarsılır demektir. Millet vicdanı asla yanılmaz” dedi.
Bakan Yılmaz, bazı açılışlar için gittiği Ağrı’da “Ergenekon kararlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:
“Toplum vicdanı yanılmaz. Geçmişteki görülmüş olan davalara bakın ne karar verilirse verilsin, millet neye inanmışsa o karar doğrudur. Temyiz aşamasını geçtikten sonra da milletin adalet terazisinin sarsılıp sarsılmadığına, toplum vicdanı karar verecektir. Mahkeme şimdi bir hüküm verdi mi? Verdi. Bu hüküm verildi ama kısa hüküm verildi. Sen bu hükmü verirken hangi delile dayandın, onlara tek tek bakalım. Gerekçeli kararı görmeden konuşanlar afaki konuşmuş olur.Bizim adalete güvenmemiz lazım. Devletin temelinde adalet vardır.”