Türk demokrasisi için dönüm noktası

Türk demokrasisi için dönüm noktası
Türk demokrasisi için dönüm noktası
Ak Parti Ankara Milletvekili Akdoğan, Ergenekon davası için "Cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşmasının adıdır" dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Ergenekon kararlarıyla ilgili “Darbe teşebbüsü iddialarının yargı konusu olması ve cezalandırılması tarihi bir olaydır ve Türkiye bunu başarmıştır” dedi. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ergenekon davası için “Cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşması” yorumu yapan Akdoğan şunları dile getirdi: “Bu dava 27 Mayıs’tan, 12 Mart’tan, 12 Eylül’den, 28 Şubat’tan, 27 Nisan’dan süzülüp gelen bir müdahale ruhundan hesap sorulmasıdır. Ergenekon davası Türk demokrasisinin geleceği açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Sadece illegal bir girişimden hesap sorulmuyor aynı zamanda devlete çöreklenen vesayetçi anlayış tasfiye ediliyor. Darbe teşebbüsü iddialarının yargı konusu olması ve cezalandırılması tarihi bir olaydır ve Türkiye bunu başarmıştır.”
Hükümet kanadından davayla ilgili yapılan diğer yorumlarsa şöyle:

Bozdağ: Haberal yemin edebilir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “Silivri’de görülen ve karara bağlanan tarihi davayla Türkiye, demokrasi ve hukuk devleti adına önemli bir sınavdan geçti” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her davada mahkeme kararını beğenen, beğenmeyen olur. Sağlıklı değerlendirmesi; ancak gerekçeli karardan sonra yapılabilir. Hiçbir mahkeme, delilsiz ispatsız ezbere karar vermez. Mahkeme; ancak anayasaya, kanuna, dosyadaki delillere ve vicdani kanaatine göre karar verir. Dosyayı ve kararın gerekçesini görmeden kararı gayri meşru ilan etmek; sadece tarafını belli etmektir. CHP ’nin siciline uygun bir taraftarlık.”
Ergenekon davasının tahliye edilen sanığı CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın durumu sorulan Bozdağ şu yanıtı verdi:
“Tutuklu olup da tahliye olanlar, seçimlerin akabinde milletin verdiği oylarla milletvekili seçilmişlerdir. Ancak tutuklu oldukları için yemin edemediklerinden milletvekillerinin kullandıkları yetkileri bizim yasalarımıza göre kullanamıyorlar. Sayın Haberal tahliye olmuştur. Meclis’te yemin edebilir. Yeminden sonra Meclis’te yasama ve denetim faaliyetlerine başlayabilir. Buna mani bir hal yoktur. İçtüzük açıktır. Bu konuda yemin etmeyen milletvekilleri ilk birleşimde yemin eder.”

Ya beraat ya müebbet

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da “Daha Yargıtay aşaması ve sanıkların kullanabilecekleri hakları var. Bunlar darbeye teşebbüs etmişlerse bunun yasalarda karşılığı müebbettir. Ya beraat edecek ya müebbet. Yani ‘darbeye teşebbüs ettin ama sana 10- 20 yıl verdim’ diyemiyorsunuz” dedi.

Hukuk, demokrasiyi korur

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç cezalarla ilgili şöyle konuştu:
“Hiç kimse bir başkasının ağır hapis cezaları almasından mutluluk duyacak değildir. Hiç kimse bundan dolayı tebessüm edecek, gülecek değildir. Meşru devletlerde, çağdaş devlet teorisinde hukuk demokrasiyi korur. Demokrasinin yegâne koruyucusu, kollayıcısı ve güvencesi hukuktur. Verilen cezalar nedeni ile kimsenin mutlu olması da mümkün değildir. Herkesin hukuk sürecine itimat etmesi lazım.”

Yılmaz: Millet neye inanmışsa o karar doğru

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Ergenekon Davası’nda verilen kararlarla ilgili, “Milletin adalet terazisini sarsmamak lazım. Milletin adalet temeli sarsılırsa artık devletin de temeli sarsılır demektir. Millet vicdanı asla yanılmaz” dedi.
Bakan Yılmaz, bazı açılışlar için gittiği Ağrı’da “Ergenekon kararlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:
“Toplum vicdanı yanılmaz. Geçmişteki görülmüş olan davalara bakın ne karar verilirse verilsin, millet neye inanmışsa o karar doğrudur. Temyiz aşamasını geçtikten sonra da milletin adalet terazisinin sarsılıp sarsılmadığına, toplum vicdanı karar verecektir. Mahkeme şimdi bir hüküm verdi mi? Verdi. Bu hüküm verildi ama kısa hüküm verildi. Sen bu hükmü verirken hangi delile dayandın, onlara tek tek bakalım. Gerekçeli kararı görmeden konuşanlar afaki konuşmuş olur.Bizim adalete güvenmemiz lazım. Devletin temelinde adalet vardır.”


  http://www.radikal.com.tr/114519211451927

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AYIBIN EN BUYUGU..! - Kara Ismail

  Sn. Bozdag,"Hiçbir mahkeme, delilsiz ispatsız ezbere karar vermez. Mahkeme; ancak anayasaya, kanuna, dosyadaki delillere ve vicdani kanaatine göre karar verir. Dosyayı ve kararın gerekçesini görmeden kararı gayri meşru ilan etmek; sadece tarafını belli etmektir. CHP ?nin siciline uygun bir taraftarlık.?tir, diyor. Bence dogru soyluyor.. Amma,peki eger mahkeme delilsiz ispatsiz ezbere karar vermiyorsa; bu Akp'ye karsi yapildiginda neden kiyameti kopariyorsunuz? Madem ki mahkemeler; anayasaya, kanunlara ve dosyalardaki dellilere dayaniyor o zaman Anayasa mahkemesinin vermis oldugu karar konusunda neden hukuk katlediliyor diye basbas bagirdiniz? Baskasina yapilinca; savci, size yapilinca avukat kesiliyorsunuz!.. Bunu da ne yazik ki yalniz siz yapmiyorsunuz..Hemen hemen herkes yapiyor.. Ayni futbol maclarindaki durum.. Hakem sizin lehinizde penalti verince;'hakem kararina uymak gerek' deniliyor..Karsi takimin lehinde verilince; 'kahrolsun hakem' cigliklari atildigi gibi.. Zihniyet taraftarli zihniyeti.. Basbakanin,taraf olmayan bertaraf olur demesi gibi.. Ayni ayip sizde de var..Hz.Ali,"ayibin en buyugu,aynisi sende varken baskasini ayiplamandir"der.

  Demokrasi mi dedi birileri! - Diyogen

  Demokrasiyi Demokles´in kilici gibi halkin ensesine dayayip baski araci olarak kullananlardan, demokrasi yanlilari degil fasistler ve fasistseverler cikar. Mevcut 80 fasist cunta anayasisini iki kez evetleyerek, evetlettirerek demokrasi insa edilemeyecegi gibi, demokrat da olunmaz. Mevcut cunta anayasasinda 34 madde söyledir. "Madde 34. - Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir." Mevcut anayasada yer alan ve gösterileri mesru kilan bu kadarcik özgürlügü bile cok görenler, halkin üzerine kimyasal silahla, kaba kuvvet kullanarak saldiranlar, kalkmis demokrasiden bahsediyor. Eeeee egitim düzeyi ilkokul 3. sinif olursa, diger okumus cahiller ordusuna da baskiyi, fasizmi demokrasi diye yuttura bilirsiniz. Yutanlar yutar, yutmayanlara da yine siddet uygularsiniz zorla yutturmak icin...

  Korku yaratma isi - Ari Zerdüst

  Devletci-iktidarlar kendi geleceklerini korku üzerine kurarlar.Toplum rahat,sorunsuz idare etmenin yolu onlar icin korku yaratmaktan gecer.Muhakifini ezerken tüm topluma verilen mesaj 'bunlarin basina geleni gör ona göre davran'dir. Ergenekon yargilanmasi da tamamiyla bunun üzerine gelisti.Yoksa bu psalarin hic biri 30 yillik savasta yaratiklari zararlardan dolyai degil.Derin denen devlet yeri yerinde duruyor.Cilere,esine,cindoruk'a demirel'le Agdr'a Kozakci ogluna vb lerine dokunulmus degil.En önelisi de ROBOSKI'nin hesabi soracagiz denilmesine rahmen oyalama devam ediyor.Bunlar yargilndi topluma verdikleri zarardan dolayi degil,"hükümeti devirmek istedikleri" icin cezalandirildlar.Gün gelecek Roboskinin de bu sekilde birileri de bu hesabi soranlardan soracak.Bekleyip görecegiz.

  Sınava bak hizaya gel. - vancetti

  Sayın vekil ya olayları okuyamıyor, yahut milleti aptal sanıyor. Birilerini intikam duygularıyla içeri tıktınız. Onlar masumdu demiyorum, ancak söylemlerinizle intikam duygusuyla içeri attığınızı kanıtladınız. Derin devlet hala gayet zinde orada bir yerlerde duruyor. Jitemin üzerini kalın bir şalla örttünüz, Susurluk meçhul, 1990-2000 arasında ki, karanlık 10 yıl gizemini koruyor, Çiller ve Ağar'ın kim oldukları, neler yaptıklarını hala bilmiyoruz. 17 bin failini artık hepimizin bildiği cinayetler hala meçhul.Yeşil'e ne oldu?, Siz hangi dönüm nokatasından bahsediyorsunuz. Öc almaysa başardınız. Kutlarım.

  Komikler - karl.marx

  Hala demokrasi diyorlar, hukuk diyorlar ya, çok mu salak sanıyorsunuz bu insanları! Bu insanlara yaptığınız en büyük hakarettir.

  Hesaplaşma - RadikalGokhan

  Hmm.. Adalet? Suç? Ceza? Darbe bahane, intikam şahane o zaman. Bu ülkede adalet olsa ilk bu açıklamaları yapanların yargılanması lazım ama..

  SAYIN AKDOĞAN - pispor

  Bu anlattıkların fasa fisodur siz zannediyorsunuz ki AKP yanlısı bazı generalleri ordunun başına getirilmekle yada darbe teşebbüsünde bulunan yada darbe planları yapan Kemalist yada ulusalcı bazı generalleri hapse koymakla darbeleri artık önledik darbe dönemi kapandı derseniz ben buna fasa fiso derim Darbeler ordunun başında darbeciler olduğu için olmaz En halim selim bir general bile eğer devlet ve o devletin büyük patronu ABD darbe dediği zaman darbe yapar Şili de Pinoşet in seçtiği genelkurmay başkanı pısırığın teki ve NÜ resimlerine meraki olan Evrende Ecevit te darbeci değildi darbe yaptırdılar halen siz uyumaktasınız mısırda Mursiye darbeyi yapan ABD değil mi siz hangi demokrasiden bahsetmektesiniz Demokrasi iktidarların elinde siz halkınızı iyi yönetir demokrasiye geçemezseniz darbe her zeminde ve her dönemde olacaktır.Bu gün Kürt sorunun demokrasi içinde çözülmediği bu ülkede seçim barajının yüzde onlarda olduğu bu ülkede siz bir kaç askere generale ve sivile darbeye teşebbüs yada darbe planlarından dolayı cezalandırmanız sizi ve bu ülkeyi artık darbe olmayacak anlamına gelmez ABD nin çıkarları çok önemlidir onun çıkarlarına hizmetiniz azaldığı an darbe olacaktır size kesinlikle söylemek zorundayım