Türk derneği doğayı korumada dünya birincisi oldu

Türk derneği doğayı korumada dünya birincisi oldu
Türk derneği doğayı korumada dünya birincisi oldu
KuzeyDoğa Derneği, genç doğa korumacılarına verilen en prestijli ödül "CLP 2013 Liderlik Ödülü"nü alarak, dünya birinciliğini elde etti

WASHINGTON  - Türkiye KuzeyDoğa Derneği, 22 ülkeden 305 kurum arasında geçen mücadelede, uluslararası alanda genç doğa korumacılarına verilen en prestijli ödül olan "CLP 2013 Liderlik Ödülü"nü alarak, doğayı gözetmede dünya birincisi oldu.
KuzeyDoğa Derneği ekibi, yarışmaya "Kuyucuk Gölü Ramsar Alanının Toplum Tabanlı Korunması" projesiyle katıldı.
Dünyanın en önemli doğa koruma kurumlarından olan Conservation International, Fauna&Flora International, BirdLife International ve Wildlife Conservation Society'den yetkililerin hakemliğini yürüttüğü Doğa Koruma Liderlik Programı'nda, 22 ülkeden 305 kurumu geride bırakarak, yarışmanın en prestijli ödülü olan "2013 yılı Liderlik Ödülü" almaya hak kazandı. 

Zoru başardılar
Bu ödüle başvurmak da kazanmak da kolay değil aslında. Bir kurumun Liderlik Ödülü'ne başvurmaya hak kazanması için en az 4 yıl süren bir süreçten geçmesi, iki alt kademe ödül kazanması ve her iki projeyi de başarıyla tamamlaması lazım.
KuzeyDoğa ekibi de, ilk aşama olan "CLP Geleceğin Doğa Korumacısı Ödülü"nü 2008 yılında almış, ikinci aşamada da projelerini tamamlayarak 2010 yılında "CLP Devam Ödülü"nü kazanmıştı. Tüm bu aşamalardan geçen KuzeyDoğa ekibi, şimdi de en üst düzeydeki ödülü kazanarak, deyim yerindeyse "zoru başardı".
Bu ödülü kazanan ekip içindeki isimler ise uzman biyologlar Emrah Çoban, Lale Aktay, Yakup Şaşmaz ve veteriner hekim Ayşegül Karaahmetoğlu oldu. 

Kuyucuk Gölü projesi Türkiye'ye ödüller getiriyor
KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Türkiye'nin ilk kez bu ödülü aldığını söyledi.
Haziran ayında ekibi temsilen bir üyenin iki hafta boyunca Kanada'da yapılacak ve doğa koruma sektörünün yeni nesil uzmanlarını yetiştirmeyi hedefleyen CLP Doğa Koruma Liderlik ve Yönetim Eğitimi Çalıştayı'na katılacağını belirten Şekercioğlu, ekip üyesinin sonraki hafta da ABD 'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentindeki Dünya Doğa Koruma Bilim Kongresi'ne gideceğini kaydetti. 

National Geographic Dergisi tarafından 2009'da "Yılın Yükselen Kaşifi" seçilen, "Türkiye'nin İlk Sulak Alan Bilim Teşvik Ödülü" ile "Türkiye Sulak Alanlara Saygı Ödülü" gibi ödüller alan Şekircioğlu da, Kuyucuk Gölü projesinin başlatıcısı olarak, projenin Türkiye'ye kazandırdıklarını anlattı. 

Proje sayesinde ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile çalışmaları sonucunda, Kuyucuk Gölü'nün 2009 yılında dünya ölçeğinde uluslararası öneme sahip sulak alan statüsü olan "Ramsar Alanı" özelliğini kazanmasını sağladıklarını belirten Şekercioğlu, böylece Kuyucuk Gölü'nün Doğu Anadolu'nun ilk, Türkiye'nin 13. Ramsar Alanı haline geldiğini kaydetti.
Şekercioğlu, "Türkiye'nin ilk kuş üreme adası da Kuyucuk Gölü'nde oluşturuldu. Derneğimizin önerisi ve öncülüğüyle Kars Valiliği, İl Özel İdaresi ile Çevre ve Orman Müdürlüğünce 2009'da bunu hayata geçirdik" dedi. 

Kuyucuk Gölü projelerinin aslında kendilerine başka ödüller de getirdiğini dile getiren Şekercioğlu, 2008'de İngiltere'de çevre nobeli sayılan "Whitley Altın Çevre Ödülü" aldıklarını, 2009'da gölün " Avrupa Seçkin Turizm Cenneti" seçildiğini hatırlattı.
Şekercioğlu, dernek olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sulak Alan Kongresi'nde Kuyucuk Gölü'ne yönelik çalışmalardan dolayı "2011 Yılın Sulak Alanları Koruyan En İyi Sivil Toplum Örgütü Ödülü"ne layık görüldüklerini söyledi. 

Kuyucuk Gölü'nün önemi
Kuyucuk Gölü, önemli kuş ve doğa alanı ve yaban hayatı koruma sahası konumunda ve Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar Alanı.
İlkbahar ve sonbaharda göçmen kuşlar için önemli konaklama noktası olan bu göl ayrıca, dünya çapında önemli bir tür olan Angıt (Tadorna ferruginea) kuşu popülasyonunun yaklaşık yüzde 6–8'nin düzenli olarak görüldüğü bir yer. Göl sadece su kuşları açısından değil, aynı zamanda kıyı kuşları ve yırtıcılar için de önemli bir alan.
KuzeyDoğa Derneği de 2007 yılından bu yana 5.000'den fazla kuşa halka taktı ve gözlem çalışmaları sayesinde göl kuş türlerine 174 kuş türünü ekledi. Bu sayede, Kuyucuk Gölü'nde gözlemlenen kuş türü sayısı 2004'de 54 iken, 2012 yılı sonunda 227 türe çıktığı belirtiliyor. Göldeki türlerden 14'ünün soyunun küresel çapta, 20'sinin soyunun ise Türkiye çapında yok olma tehlikesi altında olduğu belirtiliyor.

(AA)