Türk: Devlet bir adım atsa PKK 10 adım atacaktır

Türk: Devlet bir adım atsa PKK 10 adım atacaktır
Türk: Devlet bir adım atsa PKK 10 adım atacaktır

Ahmet Türk, Silopi?de düzenlediği basın toplantısında 1999 yılında yapılan hataların bu kez tekrarlanmamasını istedi. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

DTP Genel Başkanı Türk: Barış süreci tıkandı, Öcalan barış gruplarına öncülük etti. Öcalan'ın rolü iyi görülmeli. Bugün eğer istersek, burada ölümlerin duracağı, barışın filizleneceği bir süreç başlatabiliriz

ŞIRNAK - DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine yurtdışından gönderilen PKK’lı gruplarının Türkiye’ye gelişini, ‘hükümetin elini güçlendirecek adım’ olarak değerlendirdi. Devlet bir adım atsa PKK’nın 10 adım atacağını savunan Türk, “Gelen barış gruplarının tutuklanmayacağını, sürecin kesintiye uğramayacağını, biz ve halkımız umut etmektedir” dedi.
Öcalan’ın çağrısıyla yola çıkan 34 kişiyi Silopi’de bekleyen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve 1999’da yine Öcalan’ın çağrısıyla Türkiye’ye gelen ilk gruptan Aygül Bidav ile basın toplantısı düzenledi.
Türk şu mesajları verdi:
HÜKÜMET IRKÇI ÇEVRELERİN ETKİSİNDE KALINCA BARIŞ UMUDU AZALDI: Hepimizi yakından ilgilendiren, yaşanan acıların sona ermesidir. Ülkemizi, tüm yurttaşlarımızın özgürleşmesi, toplumun demokratikleşmesidir. Üzüntüyle ifade etmek isterim ki; bazı çevreler ve malum siyasi partiler ırkçılığa, milliyetçiliğe gönderme yaparak, süreci bunun üzerine kurarak, süreci sabote etmeye çalışmışlardır. Hükümet bu karşı duruşun etkisinde kalarak savrulmuş, ırkçı kesimler karşısında tavizkâr davranmış, bu durum toplumda barış umutlarının azalmasına neden olmuştur.
ÖCALAN MUHATAP ALINIRSA ÇÖZÜM OLUR: Bu aşamada demokratik siyasetin önünü tıkandığını gören sayın Öcalan, barış umutlarının yeşermesine katkı sunarak üç ‘barış grubu’nun Türkiye’ye gelmesine öncülük etmiştir. PKK da bu karara uyarak barış konusunda samimiyetini göstermiştir. Burada sayın Öcalan’ın rolü çok iyi görülmelidir. Gelinen nokta, muhatap alınması halinde gelişebilecek çözümlerin en büyük göstergesidir. Kürt sorununun çözümü elbette hemen olmayacak, adım adım ilerleyecektir. Sorunun birçok boyutu olması nedeniyle, çözümü de çok boyutlu olmak durumundadır. Bugün eğer istersek, burada ölümlerin duracağı, barışın filizleneceği bir süreç başlatabiliriz. PKK bunun ilk adımını yine attı. Devletin de buna karşı operasyonları durdurması, en büyük güven hareketi olacaktır. Bu zeminde, hak ve özgürlük tartışmaları, daha sağlıklı işleyecek demokratikleşme yakınlaşacaktır.
PKK SAVAŞTA DEĞİL BARIŞTA ISRARCI : Bu geliş aynı zamanda PKK’nın savaşta değil, barışta ısrarcı olduğunu göstermektedir. Biz inanıyoruz ki; devlet bir adım atarsa, PKK 10 adım atacaktır. Tüm yönelimlere rağmen sadece tartışmaların tıkanmaması için böyle bir jest yapılmış olması bile, hükümetin elini güçlendirecek büyük bir yaklaşımdır. Beklentimiz; hükümetin devletin, yine aynı klasik statükocu, ‘teslim oldular bittiler’ mantığı ile yaklaşmamasıdır. 1999 yılında gelen barış gruplarının 15-22.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmasının getirdiği ağır sonuç, 10 binin üzerinde insanımızın yaşamının yitirmesine neden olmuştur. Bu durumdan dersler çıkararak, aynı hataların tekrarlanmaması için herkes sorumlu davranmak zorundadır.
YEPYENİ BİR BARIŞ SÜRECİ BAŞLAYACAK: Gelen ‘barış grupları’nın serbest bırakılması durumunda, niçin geldildiklerine dair mesajlarını başta halkımıza, parlamentoya, Cumhurbaşkanı’na, hükümete iletebilmelerinin anlamlı olacağını, yepyeni barış sürecinin önünü açacağını önemle belirmek istiyoruz. Bugün 72 milyon yurttaşımızın ve dünyanın gözü üstümüzde. DTP olarak bu sürecin hassasiyetini dikkate alarak, sorumlu siyaset, yapıcı muhalefet olarak buradayız.
ETKİN PİŞMANLIK İÇİN GELMİYORLAR: Gelen barış grupları tutuklanmak için gelmiyor. TCK 221’inci maddeden (etkin pişmanlık) yararlanmak için gelmiyorlar. 221’de ısrar, çözümsüzlükte ısrar olarak değerlendiriyoruz. (dha)