Türk: Devleti zorlayacak talepler değil

Türk: Devleti zorlayacak talepler değil
Türk: Devleti zorlayacak talepler değil
Ahmet Türk, İmralı ile yapılan görüşmeyle ilgili kısa bir açıklama yaptı: "İstenenler her demokratik ülkede gerçekleştirilebilecek talepler."
Haber: RIFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İmralı Cezaevi’ne giderek Abdullah Öcalan ile görüşen BDP ’li Ayla Akat ile DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP’li milletvekillerini bilgilendirdi. Türk, toplantı sonrası görüşmenin içeriği hakkında bilgi vermezken, “İmralı’nın talepleri devleti zorlamayacak türden talepler. Her demokratik ülkede yerine getirilebilecek talepler. Süreçten umutluyuz” dedi. Toplantıda, milletvekillerine Öcalan’ın yol haritası “İlk etapta silahlar susacak, kalıcı ateşkes sağlanması için devlet, Hükümet ve örgütle yeni bir diyalog geliştirilecek” şeklinde açıklandı. BDP’lilerin “Geçmişten ders alalım, ihtiyatlı ve dikkatli davranalım” dediği de öğrenildi. 

İhtiyatlı davranmalıyız 
TBMM’de dün toplanan BDP’nin kapalı grup toplantısı yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantıda Kürt sorununda yaşanan gelişmeler ve Akat ile Türk’ün Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme değerlendirildi. Akat ve Türk, görüşmenin içeriği hakkında milletvekillerine bilgi verdi. Görüşmede gündeme gelen Öcalan’ın talepleriyle ilgili her hangi bir açıklama ise yapılmadı.
Edinilen bilgiye göre toplantıda, Öcalan’ın görüşleri aktarıldıktan sonra hükümetin tavrı ve MİT görüşmeleri hakkında milletvekillerinin görüşü alındı. Akat ve Türk, Öcalan’ın cezaevi koşullarında iyileştirme yapıldığını anlatırken, sağlığı hakkında da bilgi verdi. BDP grubuna, görüşmenin tamamı hakında bilgi verilmezken, özellikle Kandil ve hükümete gönderdiği mesajlar aktarılmadı. Öcalan’ın, silahların susması için pozitif katkı sunmaya hazırım” dediği belirtilerek, “ Türkiye ’deki demokratikleşme, Ortadoğu ’daki gelişmelerden ayrı tutulmamalı. Düzeyli bir müzakere olmalı” iletildi.

Benden iyisin Ahmet!
Bilgilendirmede, Öcalan’ın şu görüşleri aktarıldı: “Benim İmralı’da olmam önemli değil. Devlete güveniyorum. Ancak benim müzakereci sıfatı almam için bazı şartlarımın düzeltilmesi lazım. Hükümet, MİT, Avrupa, Kandil, BDP ve DTK’da faaliyet gösteren bazı kurumlarla daha rahat görüşme yapılması için gerekli şartlar oluşturulmalı. Bu sağlanırsa ben daha iyi rolümü oynarım, süreç daha hızlı ilerler.Bu müzakere değil istişaredir. Diyalog ortamı devam edecek. Bazı değişiklikler olabilir. Bunu ben sizlerle paylaşırım.” Öcalan’ın Habur ve Oslo’da tıkanan müzakereleri de anımsatarak, “Yeniden böyle bir olumsuz sürecin yaşanmaması için azami dikkat gerekiyor” dediği belirtildi. BDP’lilere, Ahmet Türk ile Öcalan arasındaki espirili bir diyalog da aktarıldı. Buna göre Türk, Öcalan’a “Nasılsın, iyi misin?” derken; Öcalan, “Gayet iyiyim. Bir sorunum yok ama sen benden daha iyi görünüyorsun” dedi.

Norveç elçisi bilgi aldı
Milletvekilleri ise geçmişten ders çıkarılması gerektiğini belirterek, 1999’da Öcalan’ın isteği üzerine, sınır dışına çekilen PKK ’lıların 500’den fazlasının öldürüldüğü anımsatıldı ve görüşmeler sürerken Lice’de 10 PKK’lının öldüğü kaydedildi.
Norveç Büyükelçisi de TBMM’de BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Büyükelçi Janis Björn Kanavin, “Türkiye’de açık kanallar işliyor. Ben, sürece ilişkin birinci ağızdan bilgi almak istedim. Ayrıca Türkiye’nin bu sorunu kendi başına bu kez çözeceğine inanıyorum” dedi. Demirtaş ise bugünkü grup toplantısıda görüşmenin içeriğiyle ilgili bilgi verilmeyeceğini süreçle ilgili BDP’nin tavrını ortaya koyacağını söyledi.