Türk Dil Kurumu'ndan tıp terimlerini 'Türkçeleştirme' atağı

Türk Dil Kurumu'ndan tıp terimlerini 'Türkçeleştirme' atağı
Türk Dil Kurumu'ndan tıp terimlerini 'Türkçeleştirme' atağı
Türk Dil Kurumunun oluşturduğu çalışma grubu tıp terimlerine Türkçe karşılık arıyor. Çalışma kapsamında tıp terimlerine ilginç karşılıklar bulundu. Buna göre "check-up" yerine "tambakı", "efervesan" yerine "fışırdayan" kullanılacak.

ANKARA - Dil birliği sağlamak ve daha anlaşılır olmak amacıyla Türk Dil Kurumunun oluşturduğu çalışma grubu, tıp terimlerine Türkçe karşılık arıyor. Çalışma kapsamında "by-pass" yerine "köprüleme", "check-up" yerine "tambakı", "dedektör" yerine "ararbulur", "dezenfeksiyon" yerine "bulaş savma", "efervesan" (suda eriyen tablet) yerine "fışırdayan", "endoskop" yerine "içgöreç" önerildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve çalışma grubu başkanı Prof. Dr. Cengiz Yakıncı tıp terimlerinin daha anlaşılabilir olması amacıyla Türkçe karşılıklar bulmayı ve dil birliği sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Aynı tıp teriminin farklı yazımı ve kullanımıyla karşılaştıklarını, çalışmayla bunun önüne geçmeyi de planladıklarını kaydeden Yakıncı, "Yabancı dilden gelen bazı terimlerle ilgili sorunlar yaşanıyor. Astım hastalığı 'astma' hatta 'asthma' şeklinde bile yazılıyor. Aslında sözlükler aynı zamanda imla kılavuzlarıdır. Farklı yazılışların da ortadan kalması lazım" diye konuştu.

Yazıda ve anlamda birliğin yanı sıra tıp terimlerine Türkçe karşılıklar bulmayı da amaçladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Yakıncı, dilde zorlamanın doğru olmadığını, yabancı sözcükler için bulunan Türkçe karşılıkların kabul görmesi halinde zamanla toplumda kabullenileceğini söyledi.

Çalışmanın belirli bir aşamaya gelmesi halinde internet ortamında paylaşılabileceğini bildiren Yakıncı, "Sözlük çalışmaları hiç bitmemeli, hep devam etmeli. Çünkü dil sürekli değişiyor ve gelişiyor" dedi.

TAMBAKI, ARARBULUR, FIŞIRDAYAN
Çalışma grubunun bazı tıp terimleri için bulduğu Türkçe karşılıklar şöyle:

-Bazofil: Moryuvar
-X-bain: Çarpı bacak
-Eozinofil: Gülyuvar
-Anksiyete: Kaygı
-Aerosol: Püskürtü
-Algoritma: Akış basamakları
-Anabolizan madde: Özümleten madde
-Anevrizma: Baloncuk
-Antienflamatuar: Yangıgiderir
-Atrofi: Körelme
-By-pass: Köprüleme
-Check-up: Tambakı
-Dedektör: Ararbulur
-Dejeneratif: Yozlaştırıcı
-Depresyon: Çökkünlük
-Dezenfeksiyon: Bulaş savma
-Diyafram: Böleç
-Efervesan: Fışırdayan
-Ekartör: Ayırgaç
-EKG: Yürek çizgesi
-Endoskop: İçgöreç
-Endoskopi: İçbakı
-Fenomen: Görüngü
-Fertil: Döllergen
-Fistül: Akarca
-Megaloluk: Büyüklenmecilik
-Motivasyon: Güdülenim
-Nüks: Depreşim
-Refleks: Tepke
-Sadizm: Elezerlik
-Sendrom: Belirge
-Spazm: Ani kasılım
-Halusinasyon: Varsanı
-Hemofiltrasyon: Kansüzdürüm
-Hipermetrop: Yakıngörmez
-İmmünizasyon: Bağışıklama
-Akut: İvegen
-Kronik: Süregen
-Benign: İyicil
-Malign: Kötücül
-Hermafroidizm: Erdişilik
-Pürülan: İrinli
-Radyoaktif: Işınyayan
(aa)


  http://www.radikal.com.tr/1151579115157910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ZIRVA - HARAYDIN

  Dil zırva götürmez. Endoskopi veya İçbakı denmesin kameralı hortumla akciğerine bakacağız densin demiş biri yani uzun yerine deve boyunu daha da geçen boy ölçüsü der gibi zırvalanır mı? Her kavram bir kelime ile ifade edilir. Kelimeyi ya türetir ya yabancı kelimeyi yazılış ve okunuş olarak adapte edersiniz hepsi Türkçe'dir.İnsanlar kuzendir elbette kelime alırlar verirler, fanatik kafatasçılık mağara vahşiliğidir, dilde olmaz. Erken davrandıysanız computer değil bilgisayar dersiniz geç kaldıysanız belgeçer diyemzsiniz yırtınsanız faks demek zorunda kalırsınız, mahzuru yoktur.

  gel yavaş gel yerler yaş - muratçakmak

  baskıcı rejimlerin ilk unuttukları şeylerden birisi de ,dilin canlı bir organizma olduğu ve hepsinin birbiri ile hem alacaklı hem borçlu olduğudur.büyük şef-tek usta kendini tutamayıp new ottoman güneş dil teorisi açılımı yaparsa kimse şaşırmasın.hem gezicilerin içindeki bazı bileşenleri de bölmüş olur:-)

  üretmediğin sürece ne yapsan nafile ve komiksin - demlicay2011

  uçaktaki 1 milyona yaklaşık parçalara ne ad verecen. çok oturgaçlı götürce, çok oturgaçlı teyyaremi diyeksin. gülünçsünü. iyiki dünya sizin elinizde değil. allah ne kadar şükretsem azdır. kiloyla uzakdoğudan mal alıp monte etmekle teknoloji devri yaptık diyorlar. şimdi marka vermeyim zora girersiniz.

  Karın Deşen. - Clear

  Bitiyorum ben bu kelamlara...EKG,yürek çizelgesiymiş.Peki kadın doğumcuların ve batın cerrahlarının kullandığı laparoskopa ne demişler? Karın Deşen mi? Asistanlığımda "olumlu","olumsuz" kelimeleri pozitif ve negatif kelimeleri yerine gündeme geldi.Tahlil sonuçları -örneğin frengi testi neticeleri- yazılmaya başlandı.Kişide Frengi mikrobu ya da belirtisi olan antikoru aranıyor ve bulunamıyor(yani kişi temiz),raporuna negatif yani mikrop ya da belirtisine rastlanmadı,yok, anlamında "olumsuz" yazılıyordu.Anlat anlatabilirsen,hasta kıyameti koparıyordu "benim test sonucum ve raporum olumsuzmuş,ben kendimden eminim,siz mi benden iyi bileceksiniz,hepinizi dava edeceğim" diye...Kardeşim "zaten raporun da temiz" diyorsun ama nerdeee,o zaman niye olumsuz rapor veriyorsunuz,diye soruyordu.Ne zor anlar yaşamıştık.En bittiğim kelime halen de "sağaltmak" dır,hani şu "tedavi etmek" yerine kullanılan.Çoğu vatandaşın aklına halen "inek gibi sağılmak" geliyor.

  .. - holdme12

  "Cerrah" veya "hekim" gibi sözcükler de Türkçeleştirilecek mi, yoksa onlardan memnun muyuz?

  Çözümsel Şakamsallık - ibretnüma

  TDK'nın bu terimsel sözcüklere ayar verimsemesini korkulan bir hayretselliğin uza deyimsel çılgınlığıyla ayrıca gülümsel bir kahkahayla takip etmekteyim (takip etmenin uydurukçasını bulamadım). Bu sözcüklerin ancak Öz Türkçeci kemalist bütünselcileri tatmin (Uydurukçası maalesef tatminin de olmamakta) edeceğini büyük bir eminsellikle bilmekteyim.

  Gayet güzel de - averdgah

  Bu sözcükler dilde kullanıma gireli 20 yıl oldu be. Türk Dil Kurumu yeni mi kuruldu? Daha önce neredeydiniz? Atı alan Üsküdar'ı geçti. Tıp dilini Türkçeleştirme çabalarını destekliyorum, ama Türk dil Kurumu'nun bu gevşeklik ve rahatlığı ile olacak iş değil bu. Çok daha erken davranmalıydılar.