Türk Eğitim Sen, şubesinin ırkçılığına katılmadı

ANKARA - Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şubesi’nin, Türkiye Ermenistan futbol maçının kentlerinde oynanmaması ve sınır kapısının açılmaması için başlattığı kampanyaya, “Ermenilere düşmanca tavrı asla desteklemeyiz” diye karşı çıktı.
Daha önce Hitler’in ruhuna helva dağıtan Türk Eğitim Sen 2 No’lu Kayseri Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk’ün Ermenistan sınır kapısının açılmaması ve Ermenistan-Türkiye arasında oynanacak futbol maçının Kayseri’de yapılmaması için öğrencileri de kullanarak başlattığı kampanya tepki toplamıştı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Koncuk, Öztürk’ün başlattığı kampanyaya destek olup olmadığının sorulması üzerine, “Ermenilere düşmanca tavrı asla desteklemeyiz, ama biz Azeri kardeşlerimizin haklarını savunuyoruz. Türkiye Ermenistan maçının yapılmasına da biz karşı değiliz. Bu maç yapılmalıdır” dedi.
Koncuk, Radikal’in soruları üzerine şunları söyledi: “Milletler arasında düşman duyguların olmasını arzu etmiyoruz. Bu anlamda biz Ermenilere bir düşmanlık falan beslemiyoruz asla. Ermenilere karşı Türk Eğitim Sen düşmanca tavır için de olamaz. Ancak, Ermenistan sınır kapısının açılmaması konusunda görüşler elbette dile getirilebilir. Azerbaycan’daki Dağlık Karabağ bölgesi Ermenistan tarafından işgal edildi ve orada 1300 Azeri katledildi. Onlar da bizim soydaşımız, onların hakkını savunmak zorunluluğumuz var. Bu yüzden sınır kapısın açılmasına sıcak bakmıyoruz. Ancak Ermenilere düşmanca tavrı asla desteklemeyiz, ama biz Azeri kardeşlerimizin haklarını savunuyoruz. Türkiye ile Ermenistan arasında futbol müsabakasının yapılmasına da asla karşı değiliz. Bizim karşı gelmemiz gereken uluslararası ölçekte Ermeni diasporasının Türkler aleyhine propagandaları. Türk Eğitim Sen Ermeni -Türk düşmanlığını körükleyici bir faaliyet içerisinde olmaz” (Radikal)