Türk evinde alev kapanı

Türk evinde alev kapanı
Türk evinde alev kapanı
Almanya'da çıkan yangında anne ve altı ay-17 yaş arasındaki yedi çocuğu öldü. Kundaklama izine rastlanmadı, baş şüpheli evdeki soba.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Almanya’da Türkiye kökenli bir ailenin yaşadığı binada çıkan yangında yedi çocuk ile anneleri öldü. Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı, yangının soba veya elektrik kontağından çıktığı ihtimali üzerinde durulduğunu söyledi.
Baden-Württemberg eyaletine bağlı Stuttgart yakınlarındaki Backnang’da dün sabaha karşı eski bir deri fabrikasıyken konut ve işyerine dönüştürülen iki katlı binada yangın çıktı. Almanya’da doğup büyüyen Afyonkarahisarlı Nazlı Özkan (40), çocukları, annesi ve kardeşi, alt katında Türk-Alman kültür derneği olan evlerinde, yangına uykuda yakalandı. Yangında annenin yanı sıra çocukları Hatice Oruç (17), Yılmaz Soykan (14), Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (6), Ahmet Soykan (3) ile 6 aylık Murat Soykan öldü. 11 yaşındaki İbrahim Soykan, dayısı ve anneanesi ise balkona kaçıp kurtuldu.
Radikal’e bilgi veren Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı, yangının dün sabah 4.33’te meydana geldiği belirterek şunları söyledi:
“Almanya İçişleri Bakanı da geldi olay yerine. Savcılık soruşturma başlattı. İlk verilen gayrıresmi bilgiler şunlar: Odada bir odun sobası bulunuyormuş, ısınma onunla sağlanıyor. İkinci ihtimal ise elektrik kontağından çıkmış olabilme ihtimali. Yine bize verilen gayrı resmi bilgiler bir kundaklama veya ırkçı saldırı olmadığı yönünde. Ama bu bilgileri ihtiyatla karşılamak durumundayız. Türkiye olarak Almanya Stuttgart Eyaleti İçişleri Bakanı’na süratli bir soruşturma ve sonuç beklentimizi ifade ettik.”

Baba işsiz, yardım alıyor
Babanın işsiz olduğunu da belirten Arı şu bilgileri verdi: “Bizim kayıtlarımıza göre çocuklardan bazıları Türk vatandaşı, bazıları değil. Bu kayıtları inceliyoruz. Bana verilen bilgiye göre baba işsiz. Sosyal yardım parası almakta. Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu sürekli arayıp bilgi aldı.”

Ölüm nedeni zehirlenme ve yanma


Anne ve yedi çocuğunun dumandan zehirlenme ve yanma soncu hayatını kaybettiği bildirildi. Polis sözcüsü, cesetlerin evin birinci katında bulunduğunu belirtti. Yangının arızalı olan bir sobadan çıktığının tahmin edildiğini ifade eden sözcü, kundaklama yönünde şimdilik bir ipucu olmadığını söyledi. Yangın sırasında evde bulunmayan baba Sami Soykan’ın fenalık geçirdiği ve hastanede sakinleştirilmeye çalışıldığı bildirildi. Yangında ölen anne Nazlı Özkan Soykan’ın ikinci kez evlenmişti. 17 yaşındaki Hatice Oruç, annenin ilk evliliğindendi.