Türk gençliği Türkiye'nin dışında olmak istiyor

Bağımsız Eğitimciler Sendikası'nın anketine katılan gençlerin yüzde 70'i Türkiye yerine başka bir ülkede yaşasaydı konumunun daha iyi olacağına inanıyor

ANKARA - Gençlerin yüzde 70’i başka bir ülkede yaşaması durumunda konumunun daha iyi olacağına inanıyor. Bağımsız Eğitimciler Sendikası, gençlerin toplumsal ve yaşamsal alanlara bakış açısını değerlendirmek amacıyla 18-30 yaş arası 1752 genç üzerinde bir araştırma yaptı.

KENDİNE GÜVENİ TAM, AMA ORTAMA GÜVENİ YOK: Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 70’inin kendilerine güvenleri tam. Yüzde 19’u kuvvetli bir özgüvene sahip olmak için maddi güç, yüzde 15’i bilgi birikimi, yüzde 13’ü de güçlü bir aile gerektiğini düşünüyor.  Gençlerin yüzde 70’i başka bir ülkede yaşaması halinde daha aktif ve konumunun daha iyi olacağına inanıyor.

KONUYU KAPAT: Araştırmaya katılanların yarıya yakını (yüzde 46) herhangi bir konuda sorunla karşılaştığı zaman mücadele etmek yerine konuyu kapatmayı tercih ettiğini  ifade etti. Gençlerin sadece 4’te biri sorunu çözmek için mücadele edeceğini söyledi.

EĞİTİM NE İŞE YARAR?: Araştırmaya katılanların yüzde 66’sı eğitim sisteminin “Kendi kendime yeterim” duygusu aşılamaktan uzak olduğunu belirtti.

İLGİLENİYOR, AMA TAKİP ETMİYOR: Gençlerin yüzde 68’i ilgilendikleri herhangi bir konuyla ilgili Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri ‘düzenli’ takip etmiyor.

GİRİŞİMCİLİK RUHU TÖRPÜLENMİŞ: Gençlerin yüzde 57’si şimdi ya da gelecekte kendi işinin patronu olma  fikrine sıcak bakmıyor. Yüzde 32’si sıfırdan bir iş kurarak yürütmenin çok zor, yüzde 23’üyse ‘imkânsız’ olduğunu söylüyor. (Radikal)