Türk 'hacker'ı ABD yakalattı

ABD'nin şikâyeti üzerine Atilla E. adlı Türk 'hacker' yakalandı ve Ankara'da tutuklandı. Suçlama: Microsoft dahil, 110 ülkede şirketlere virüs bulaştırmak ve interaktif dolandırıcılık.

ANKARA - Microsoft başta olmak üzere 110 ülkede, bilgisayar, medya ve finans şirketlerine ait internet sitelerine Zotob, Rbot ve Mytob adlı virüsleri bulaştırdığı ve interaktif dolandırıcılık yaptığı öne sürülen 23 yaşındaki lise mezunu Atilla E. adlı Türk hacker (bilgisayar korsanı) tutuklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında, yaklaşık bir ay süren takip sonucu Atilla E., dün gece Adana'da yakalandı. Ankara'ya getirilen ve Emniyet'teki sorgusu tamamlanan Atilla E., dün suçüstü savcılığındaki sorgusunun ardından 'interaktif dolandırıcılık yapma' suçlamasıyla sevk edildiği Nöbetçi Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Dünyaca ünlü bilgisayar şirketi Microsoft'un yanı sıra, CNN International, The New York Times ve ABC gibi basın kuruluşlarının da sitelerine virüs bulaştırdığı öne sürülen Atilla E.'nin, bankaların internet sitelerine girerek müşteri hesaplarından para transferleri gerçekleştirdiği iddia edildi.
Microsoft teşekkür etti
Amerikan güvenlik birimi FBI'ın, Türk hacker Atilla E.'nin yakalanması için Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yardım istemesi üzerine, operasyonun başladığı öğrenildi. Microsoft yetkilileri, internet korsanının hızlı bir şekilde yakalamasını memnuniyet verici olarak nitelendirerek, operasyonu gerçekleştiren kurumlara teşekkür etti.
Atilla E.'nin, işbirliği yaptığı Faslı bir kişinin daha yakalanması için FBI'ın çalışma yürüttüğü belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7557797557790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.