Türk halkı: Her şeyi yaptık

1000 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre Türk halkının yüzde 78'i Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlaması için her şeyi yaptığını düşünüyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin tam üyelik için müzakere tarihi beklediği Avrupa Birliği (AB) zirvesine sayılı günler kala, Türk kamuoyunun, 'AB bize adil ve samimi davransın' beklentisi de gittikçe yükseliyor. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun (USAK) bin kişi üzerinde örnekleme yöntemiyle yaptığı 'AB Algılama Anketi'ne göre Türk halkının yüzde 78'i Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin başlatılması için gerekli şartları yerine getirdiğine inanıyor. Buna karşın halkın sadece yüzde 4'ü, AB'nin Türkiye'ye karşı 'adil ve samimi' davrandığını düşünüyor.
Anket dört büyük şehirde yapıldı
Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa'da yapılan anket sonuçlarına göre Türk halkı, Türkiye'nin 'eninde sonunda' Avrupa Birliği'ne tam üye olacağından emin. Sadece yüzde 28'lik bir kesim, 'Hiçbir zaman üye olamaz' diyor. Ankete katılanların yüzde 78'i hükümetin AB politikalarına da tam destek verdi. Katılımcıların yüzde 32'si hükümetin AB politikalarını tam anlamıyla 'doğru' bulurken, yüzde 46'sı ise 'kısmen doğru' buldu. Hükümetin politikalarını doğru bulmayanların oranı yüzde 14'te kaldı.
'Türk halkı kendine güveniyor'
Ankete katılanlara yöneltilen sorulardan ilki, 'Türkiye üyelik müzakerelerinin başlatılması için gerekli şartları yerine getirdi mi?' şeklinde oldu. Bu soruya 'Evet' diyenlerin oranı yüzde 44 olurken, 'Hayır' diyenlerin oranı yüzde 10, 'Kısmen' diyenlerin oranı yüzde 34, 'Bilmiyorum' diyenlerin de oranı yüzde 12 oldu.
USAK uzmanlarına göre bu sonuçlar, Türk halkının AB sürecinde Türkiye'ye ve kendisine olan özgüvenini yansıtıyor.
Ankete katılanlara sorulan ikinci soru, 'Avrupa Birliği, Türkiye'ye karşı adil ve samimi davranıyor mu?' oldu. Soruya 'Hayır' diyenlerin oranı yüzde 55 olurken, 'Evet' diyenlerin oranı yüzde 4, 'Kısmen' diyenlerin oranı yüzde 29, 'Bilmiyorum' diyenlerin oranı da yüzde 12 oldu. Yani, Türk halkının ezici bir çoğunluğu Avrupa Birliği'nin Türkiye politikalarını taraflı ve önyargılı buluyor.
Anketin üçüncü sorusu, 'Türkiye, sizce ne zaman Avrupa Birliği'ne tam üye olabilir?' şeklindeydi. '5-10 yıl içinde' diyenlerin oranı yüzde 14, '10-15 yıl içinde' diyenlerin oranı yüzde 22, '15-20 yıl içinde' diyenlerin oranı yüzde 36, 'Hiçbir zaman üye olamaz' diyenler oranı da yüzde 28'lik bir kesim çıktı. USAK uzmanlarına göre, Türk halkı AB'ye tam üyelik konusunda 'gerçekçi'. Halk, 'eninde sonunda' Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olacağına inanıyor.
Hükümetin politikasına destek
Anketteki dördüncü soru, 'Hükümetin AB politikalarını doğru buluyor musunuz?' oldu. Soruya 'Evet' diyenlerin oranı yüzde 32, 'Hayır' diyenlerin yüzde 14, 'Kısmen' diyenlerin yüzde 46, 'Bilmiyorum' diyenlerin yüzde 8 oldu.
Fransa engel, Almanya destek
Anketin bir sorusu da, 'Avrupa Birliği içinde Türkiye'nin tam üyeliğine en çok engel çıkaran üç ülke neresi?' şeklindeydi. Ankete katılanlara göre Türkiye'nin AB üyeliğine en çok engel çıkaran ülkeler Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğine en çok destek veren ülke ise Almanya. En çok engeli Fransa'nın çıkardığında birleşenlerin oranı yüzde 33.5'i bulurken, ikinci engel olarak Avusturya, üçüncü engel olarak Yunanistan gösterildi. Yunanistan'ın ardından Hollanda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gösterildi. Türkiye'ye en çok desteğin Almanya'dan geldiğini söyleyen katılımcılar, daha sonra İtalya, İngiltere ve İspanya'yı sayıyor.