Türk hocanın NASA başarısı

Doğuş Okullar Grubu'nun ilköğretim öğrencileri için beş yıldır uyguladığı Buluş ve Yaratıcılık Okulu ilk meyvesini verdi.

İSTANBUL- Doğuş Okullar Grubu'nun ilköğretim öğrencileri için beş yıldır uyguladığı Buluş ve Yaratıcılık Okulu ilk meyvesini verdi. Yaratıcılığı ön plana çıkarmayı amaçlayan programdaki projeler sayesinde okulun fen bilgisi öğretmeni Taylan Çeltik, NASA'nın ABD'deki eğitim merkezine burslu eğitim için davet edildi.
Buluş ve Yaratıcılık Okulu, dört, beş ve altıncı sınıf öğrencilerine verilen bilim dersleriyle çocukları araştırmaya teşvik ediyor. Derste en çok araştırma yapılan ve proje üretilen konulardan biri uzay. Çeltik'in önderliğinde öğrenciler, ABD'deki Uzay Kampı'nın beş noktasından biri olan İzmir Uzay Kampı'nda çalışmalar yapıyor. Uzayda bitki yetiştirme çalışmaları sayesinde kampta yetkililerin dikkatini çeken Çeltik, ABD'nin Alabama eyaletindeki Huntsville Eğitim Merkezi'ne davet edildi.
23-30 Temmuz'da iki öğrencisiyle birlikte eğitim alan Çeltik, şu bilgileri verdi: "Bilim dersinin konularından biri de uzay. Uzayda hangi tür bitkilerin üreme ve gelişmeye en müsait olduğunu araştırdık. Uzayda hızlı büyüyen bir fasulyeyle ilgili çalışmamız da bulunuyor. En çok bu ilgilerini çekti. Bir de meyvelerin ve sebzelerin hormon kullanılmadan iri hacimlere ulaştırılmasının mümkün olup olmadığıyla ilgili projeler gerçekleştirdik. Böylece birçok meyvenin vitaminini tek meyvede toplamayı düşündük."


    http://www.radikal.com.tr/7547647547640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.