Türk: İddialar doğru değil

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bir süre önce Vedat Ergin, daha sonra da avukatı Hikmet Çarboğa tarafından hakkında ileri sürülen iddiaları yalanladı.

İSTANBUL - Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bir süre önce Vedat Ergin, daha sonra da avukatı Hikmet Çarboğa tarafından hakkında ileri sürülen iddiaları yalanladı. Nuri Ergin'in avukatı Çarboğa'nın, Alaattin Çakıcı için 'eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü aracılığıyla da Erginler üzerinde oyun oynamaya çalıştığı' şeklindeki iddiaları üzerine açıklama yapan Türk şunları söyledi:
'Mümkün değil'
"Adalet Bakanlığım döneminde 1.9.1998 tarihli talepname ile beş suçtan dolayı Fransa'dan iadesi istenen, ancak Türk Ceza Kanunu'nun yürürlükte olan hükümlerine göre hakkında idam cezası öngörülmeyen iki suçtan dolayı iade edilen Çakıcı, gerek bu suçlardan, gerek Kartal Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu sırada işlediği suçlardan dolayı yargılanarak hüküm giymiştir. Ne Çakıcı'nın, ne başka bir kimsenin benim 'aracılığımla' ya da Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü'nün aracılığıyla 'Erginler üzerinde oyun oynaması' söz konusu olmadığı gibi, mümkün de değildir. Bu tür iddialar, hiçbir dayanağı olmayan vehimlerden ibarettir."