Türk-İş 1 saatlik çalışmama hakkını kullandı

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile anlaşamayan işçiler bugün bir saatlik iş bırakma eylemi yaptı.Kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, Türk-İş'in aldığı 1 saatlik, "Çalışmama Hakkını Kullanma" eylemi kamu iş yerlerinde uygulandı.

Sabah saatlerinde iş yerlerine giden işçiler, mesaiye başlamadı. İş yerleri önünde açıklamalar yapılarak, talepleri içeren sloganlar atıldı.

Eylemlerde, konfederasyonun taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle hükümet protesto edildi.

Eylem kapsamında illerde daha önce belirlenen işyerleri önünde basın açıklamaları yapıldı.

Eylemin Ankara ayağında ise Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve konfederasyon yönetim kurulu üyeleri TEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Kumlu, burada bir konuşma yaptı. Eyleme, Hak-İş, Disk, Türkiye Kamu Sen ve Kesk ve Bask üyeleri de destek verdi.

Hükümet adına görüşmeleri yürüten Bakan Hayati Yazıcı'nın bugün basın toplantısı yapacağı duyurulurken, işçilere bir davet de Çankaya Köşkü'nden geldi.

Hükümet ile defalarca yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca kamu işçisi eylem kararı aldı. İlk eylem için 81 ilde yaklaşık 100 bin kişi toplandı. AKP il merkezlerine yürüdüler, Ankara'da ise genel merkez binasına

Bu eylem Türk-İş ile hükümet arasındaki ipleri gerdi.

İşte şimdi sıra Türk-İş'in cevabı olan o eylemlerin devamında. İşçiler iş bırakacak, salı sabahı mesai kamuda sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde bir saat geç başlıyor.

Türk-İş bu eylemde yalnız değil; Hak-İş, DİSK gibi işçi sendikaları konfederasyonlarının yanısıra memur sendikaları da Türk-İş'e destek verdi.

Yarın ise Türk-İş Başkanlar Kurulu toplanacak, eylemlere nasıl devam edileceğine karar verilecek.

Hükümet hareketli

İşçiler eylem kararlılığını sürdürürken hükümet cephesi de hareketliydi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili basın toplantısı yapacağı duyuruldu.

Hükümet ile işçiler arasında tansiyon her geçen gün yükselirken Cumhurbaşkanı'ndan sürpriz bir davet geldi.

Geçici iş ilişkileri kurulmasına sebep olacağı nedeniyle işçilerin sert sözlerle eleştirdiği özel istihdam bürolarına ilişkin düzenlemeyi inceleyen Cumhurbaşkanı işçi konfederasyonlarını Köşk'e davet etti.

Görüşme bugün saat 12.00'de. Sendikaların görüşmede toplu sözleşmelere ilişkin sıkıntılarını da dile getirmesi bekleniyor