Türk-İş 5 bin kişiyle Kadıköy'deydi

Türk-İş 5 bin kişiyle Kadıköy'deydi
Türk-İş 5 bin kişiyle Kadıköy'deydi

Olaysız geçen mitingde konuşan Türk-İş Başkanı Kumlu, ?Taksim?e izin vermediler, ayıp ettiler? dedi. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

İSTANBUL - 1 Mayıs kutlamalarının İstanbul’daki ikinci adresi Kadıköy’deki Türk-İş mitinginde yaklaşık 5 bin kişi toplandı.
Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanıp yürüyüşe geçen gruba, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyon yöneticileri ve bağlı sendikaların başkanları da katıldı. İskele Meydanı’ndaki miting, Atatürk ile 1 Mayıs 1977’de Taksim’de ölenler için saygı duruşuyla başladı. Mustafa Kumlu,  mitingde yaptığı konuşmada demokrasiye zarar veren korku aşılsın diye Taksim’de kutlama yapmak için Valilik’ten izin istediklerini belirterek, “Ama izin vermediler ve ayıp ettiler. 1 Mayıs’ın tatil edilmesi sevincine gölge düşürdüler. Biz sizlerin her birinizden teker teker sorumluyuz. Sizleri bir mitinge çağırdığımızda burnunuz bile kanamadan evlerinize göndermek boynumuzun borcu” dedi. Almanya’dan gelen sendikacıların da konuşma yaptığı miting, konserin ardından olaysız sona erdi. (aa)