Türk-İş: AKP'ye 'Böyle gitmez' uyarısı

ANKARA - Yerel seçimin sonuçlarını değerlendiren Türk-İş Yönetim Kurulu, seçmenin AKP’ye ‘Böyle gitmez’ muhalefeteyse ‘Sizi iktidar yapacak kadar güvenmiyoruz’ mesajı verdiğini savundu.
Dün yazılı bir açıklama yapan Türk-İş Yönetim Kurulu, seçimlerin sonuçlarına göre, AKP’nin 2004 yerel seçimlerine oranla 3 puan, 2007 genel seçimlerine oranla ise 8 puan oy kaybettiğini hatırlattı.
AKP’nin oy kaybına ilişkin birden fazla neden sayılabileceğine yer verilen açıklamada, gelinen noktada hükümetin temel politik, ekonomik ve sosyal yaklaşımlarını gözden geçirmesi gerektiği öne sürüldü.
Türk-İş’in açıklamasında şöyle denildi: “Oy oranları göstermektedir ki, aynı uyarıdan muhalefet partileri de nasibini almıştır. Seçmen, AKP’ye ‘bu böyle gitmez’ derken, muhalefete de, ‘sizi iktidar yapacak kadar güvenmiyoruz’ mesajı vermiştir. Muhalefet politikalarını ve üslubunu gözden geçirmek durumundadır. Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sonuçların başta AKP olmak üzere seçime katılan tüm siyasi partilerce titizlikle irdelenmesini ve gerekli derslerin çıkarılmasını bekliyoruz. Hükümetten, seçim nedeniyle gölgelenen, başta işsizlik ve yoksulluk olmak üzere tüm ertelenmiş sorunları acilen gündemine almasını istiyoruz.” (Radikal)