Türk-İş kazasız belasız anmayı yaptı

Türk-İş kazasız belasız anmayı yaptı
Türk-İş kazasız belasız anmayı yaptı
Türk-İş, 1977 yılının 1 Mayısında Taksim'de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri Kazancı Yokuşu'nun başındaki 1 Mayıs anıtına karanfiller bırakarak andı.

 

İSTANBUL'DAKİ ÇATIŞMALARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

TAKSİM'DE İŞÇİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİ

EN ANLAMLI EYLEMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

KOCAELİ'NDEKİ OLAYLARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


Türk-İş’in Gümüşsuyu’ndaki 1. Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen grup, ellerinde kırmızı beyaz karanfillerle "Türk-İş 1 Mayıs" yazılı çelengin arkasında yürüyüşe geçti.
"Taksim hakkımız birgün alırız", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür", "AKP elini sendikadan çek", "Gün gelecek devran dönecek, AKP işçilere hesap verecek" şeklinde slogan atan gruptakiler ıslık ve alkışlarla tempo tutarak Kazancı Yokuşu’nun başına kadar yürüdü.
Gruba Taksim’e girişlerinde AK Parti milletvekilleri Burhan Kuzu, Feyzullah Kıyıklık ve Agah Kafkas ile ÖDP Milletvekili Ufuk Uras da destek vermek amacıyla katıldı.
Kazancı Yokuşu başındaki 1 Mayıs Anıtına karanfiller bırakan grup, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.
Burada konuşan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, bugün dünya emekçilerinin meydanlarda kol kola girdiği, ekmek, barış, özgürlük taleplerini dayanışma içinde dile getirdiği coşkulu kutlamanın günü olduğunu belirterek, "Bugün yıllardan beri 1 Mayıslarda yaptığımız gibi yine Taksim’deyiz, Yine Kazancı Yokuşu’na karanfiller bıraktık, yine 1 Mayıs 1977’de kaybettiğimiz arkadaşlarımızı en içten duygularımızla anıyoruz"dedi.
Kumlu, 1977 Taksim olaylarının herkesi derinden etkilediğini vurgulayarak, bu nedenle Taksim’in coşkulu kutlamalarla hatırlanacağı günlere özlemin giderek büyüdüğünü söyledi.
Türk-iş Başkanı Kumlu, "1 Mayıs’ın 30 yıl aradan sonra tatil edilmesi bugünlere giderek yaklaştığımızın habercisidir. Taksim kutlamalara açıldığında herkes emekçilerin coşkulu birlikteliğine şahit olacak ve 30 yıldır Taksim’i emekçilere kapatan hükümetler bu coşkuya yıllardır engel olmanın pişmanlığını yaşayacaklardır" diye konuştu.
Bugün tüm dünyada emekçilerin alanlarda demokrasi istediğini, demokrasi, barış, özgürlük ve insan onuruna yakışan iş istediğini belirten Kumlu, küresel krizi protesto ettiklerini söyledi.
Kumlu, "Biz bugün burada dünyaya ve ülkemize eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü çağırıyoruz. Daha çok demokrasi istiyoruz çünkü bunu hak ediyoruz. Taksim Meydanı’ndan, dünyanın ve Türkiye’nin 1 Mayıs alanlarındaki coşkulu kutlamalara selam ediyoruz" diye konuştu.
Kumlu, herkesin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutladı.
Sendikalılar daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı’na yürüdü.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli 2 polis de Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde, üzerinde "1 Mayıs işçi bayramınız kutlu olsun" yazılı etiketlerin bulunduğu karanfilleri işçilere dağıttı. (aa)