Türk-İş: Valilik sevince gölge düşürdü

Türk-İş, İstanbul Valiliği'nin 1 Mayıs'ta Taksim'e izin vermemesini eleştirdi. Kutlamayı Kadıköy'de yapacağını açıkladı


İSTANBUL - Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, İstanbul Valiliği'nin 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanılmasına vize vermemesini sert bir dille eleştirirken, "Türk-İş, Taksim Meydanı Kutlamalarına izin verilmemesini, 1 Mayıs’ın Emek ve Dayanışma Bayramı olarak tatil edilmesi sevincine gölge düşürdüğünü düşünmektedir" dedi.
Türk-İş'in 20 Nisan 2009 günü İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulunarak, 1 Mayıs kutlamalarını Taksim’de yapmak üzere izin istediğini anımsatan Kumlu, Valiliğin 22 Nisan 2009 günü akşam saatlerinde yaptığı bildirim ile TÜRK-İŞ’in talebini reddettiğini bildirdiğini anımsattı. Kumlu, İstanbul Valiliğinin bu kararının, 1 Mayıs’ın 'Emek ve Dayanışma Bayramı' ilan edildiği bu günlerde, 'yasaksız bir Türkiye özlemi' adına kaygıyla karşılandığını belirtirken, "Türk-İş, Valiliğin bu kararı ile, Taksim Meydanı’nda yaşanacak çoşkulu kucaklaşma, Taksim şehitlerini kitlesel olarak anabilme ve Taksim korkularından arınabilme fırsatının bir kez daha kaçırıldığını düşünmekte, bundan ülkemiz adına üzüntü duymaktadır" dedi.


Rota Kadıköy'e çevrildi

Taksim tartışmalarının İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarına engel oluşturmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Kumlu, Başkanlar Kurulu Kararı gereği 1 Mayıs'ı İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda kutlayacaklarını bunun için Valiliğe gerekli başvuruyu yapacaklarını kaydetti. Kumlu, "Türk-İş, bu kutlama öncesinde Konfederasyon Yöneticileri, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, sendikalarımızın şube başkanları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu büyük bir grupla Taksim Meydanı’nda olacak, Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Kazancı Yokuşunda karanfillerle 1 Mayıs şehitlerini anacak ve basın toplantısı düzenleyecektir. TÜRK-İŞ’in Kadıköy Meydanı’nda düzenleyeceği mitinge başta işçi ve memur konfederasyonları olmak üzere tüm emek ve meslek örgütleri ile yurt dışından gelen konuklar da davetlidir" dedi. (Radikal)