Türk işadamı Twitter'a savaş açtı

Türk işadamı Twitter'a savaş açtı
Türk işadamı Twitter'a savaş açtı
İslamı öven tweet'ler paylaştığı için hesabının kapatıldığını, ardından kendisine tehdit gibi sözleşme gönderildiğini öne süren işadamı Engin Yakut, Twitter'dan davacı oldu.

Akşam gazetesinden Serpil Develioğlu'nun haberine göre Ruby Grup Yönetim Kurulu üyesi işadamı ve avukat Engin Yakut, çifte standart uygulamakla suçladığı Twitter’a karşı hukuk mücadelesi başlattı.

İslamı öven yazılar yazan, ABD ’nin para politikasını eleştiren tweet’ler paylaştığı gerekçesiyle Yakut’un Twitter hesabı donduruldu. Yakut, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’e Facebook üzerinden açık bir mektup yazdı. Mektubunda, kendi özgürlüğünü ve toplumu bilgilendirme hakkının elinden alındığını belirten Yakut, “Bizi sizin gibi düşünüp sizin istediğiniz gibi yazmaya zorlama hakkınız var mı?” diye sordu. Yasakçı zihniyetin Twitter’ın hukuk ve demokrasi söylemiyle bağdaşmadığını belirten Yakut, cevap verilemezse California’da da dava açacağını bildirdi.

DORSEY SANIK OLABİLİR

Dorsey’den cevap gelmezken, Google’dan Yakut’a tehdit gibi bir sözleşme gönderildi. Ardından, ABD dolarının arkasında yer alan piramit simgesiyle ilgili Tweet’leri nedeniyle papazlardan ölüm tehditleri aldığını öne süren Yakut, avukatı Selim Yavuz aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.