Türk işi icatlara hükümet onayı

Hükümet, akıllı biyonik uzuvlar, tek kullanımlık gömlekler, yaşlılara özel akıllı bilgisayar gibi TÜBİTAK'ın hazırladığı projelere gerekli onayı verdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hükümet, Türkiye Bilimsel Teknik ve Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) günlük yaşamda yenilikler öngören projelerinin yaşama geçirilmesine onay verdi. Projeler arasında akıllı yapay uzuv ve duyu organları geliştirilmesi, kronik hastalığı olanların uzaktan izleme ve 'Nonwowen' adı verilen tek kullanımlık tekstil ürünleri üretimi de var.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında TÜBİTAK tarafından tüketim mallarıyla ilgili olarak hazırlanan 'öncelikli teknoloji faaliyetleri' de değerlendirildi. Kurulda hayata geçirilmesi için onay alan projelerden bazıları şöyle:
Tek kullanımlık tekstil tüketimi: Bir kere kullanılıp atılacak olan 'Nonwowen' üretimiyle polimer eriyiklerden doğrudan (iplik eğrilmesi, dokuma veya örmeye, kesim ve dikime gerek duyulmadan) kumaş ve konfeksiyon üretiminin teşvik edilmesi.
Teknolojik terzilik: Teknolojik gelişmeler doğrultusunda
önem kazanacak olan 'teknolojik terzilik' aracılığıyla insanların beğeni ve tercihleri doğrultusunda özel giysi üretimi.
Akıllı uzuv: Akıllı yapay uzuvlar ve duyu organlarının geliştirilmesi, düşünce kontrollü öğrenen ve kendini uygulayan yapay uzuv ve eklemlerin geliştirilmesi ve biyoteknoloji uyumlu, göz, kulak ve burun gibi yapay duyu organlarının üretimi.
Hastaya acil müdahale: Sürekli takip gerektiren kronik hastalıkların izlenmesi için cihaz üretimi. Kalp ve akciğer fonksiyonlarını uzaktan izlemeye yarayan sistemlerin geliştirilmesi ve kronik hastalıklara ilişkin verilerin iletişim ağı üzerinden uzman merkezlere gönderilmesini, acil durumda da en yakın sağlık biriminin devreye girmesini sağlayacak sistemin kurulması.
Yenilenebilir enerji: Binaların enerji gereksinimlerinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması için 'binayla bütünleşik yapı
eleman malzemelerinin', bina ısı kayıplarını azaltacak yeni ve daha etkin yalıtım malzemelerinin, aydınlatma harcamalarını en aza indirgeyecek cam optik ve elyafların üretimine olanak tanınması.
Linyitten elektrik: Türkiye'nin önemli kaynaklarından biri olan linyitin elektrik üretiminde kullanılabilmesi için gerekli teknik düzenin sağlanması.
Güvenli enerji: Nükleer enerjiyi güvenle kullanabilmek için yeni teknoloji geliştirilmesi.
Emisyonsuz enerji üretimi: Kısa vadede doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan elde edilecek hidrojenin enerji sistemlerinde kullanılması ve sıfır emisyonlu enerji üretiminin sağlanması.
Akıllı bilgisayar: Yaşam kalitesine katkıda bulunacak, kullanımı eğitim gerektirmeyen, yaşlıların da kullanabileceği 'akıllı bilgisayarların' yazılımının yapılması.


    http://www.radikal.com.tr/7422007422000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.