Türk işi tatbikat!

Türk işi tatbikat!
Türk işi tatbikat!
Dumanda koşuşan çocuklar, korsan yangın merdiveni

 

BURSA - İtfaiye ekiplerince Bursa’da bir lisede düzenlenen yangın tatbikatı, öğrencilere zor anlar yaşattı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, "İtfaiye Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Tophane Endüstri Meslek Lisesinde yangın ve kurtarma tatbikatı düzenledi.
Okulun bahçesinde gerçekleştirilen tatbikatta, söndürme cihazlarıyla yangına nasıl müdahale edileceği itfaiye görevlileri tarafından öğrencilere uygulamalı olarak gösterdi.
Yaklaşık 300 öğrencinin izlediği tatbikatta, bahçede ateş yakıldı. İlk olarak itfaiye ekipleri tarafından söndürülen alevlere, daha sonra öğrenciler müdahale etti.
Alevlerin söndürülmesi sırasında yangın tüplerinden çıkan kimyasal tozlar rüzgarın etkisiyle tatbikatı izleyen öğrencilere zor anlar yaşattı. Öğrenciler üzerlerine gelen yoğun toz bulutundan kaçarak kurtulmaya çalıştı.
Öğrencilerin kısa süreli paniği üzerine itfaiye yetkilileri, hoparlörden anons yaparak, tozun bir zararının bulunmadığı bilgisini verdi.
Yangın söndürme tatbikatının ardından, itfaiye ekipleri, senaryo gereği lisenin 3. katında mahsur kalan bir kişiyi kurtardı.-KORSAN YANGIN MERDİVENİ-Bu arada, tatbikat sırasında okulun 3. katından sarkıtılan bir merdiven, itfaiye ekiplerini şaşırttı.
İtfaiye Daire Başkanlığı Gruplar Başamiri Özcan Bayrak, okul müdürü Rahmi Özyiğit ile görüşerek, merdiveninin kime ait olduğunu sordu.
Okul müdürü Özyiğit, merdivenin, itfaiyeden geldiğini öne süren bir kişi tarafından getirildiği ve okul binasından sarkıtıldığını söylemesi üzerine Bayrak, merdivenin indirilmesini istedi.
Merdivenin bir imalatçı firmaya ait olduğu ve tatbikatta izinsiz olarak tanıtımının yapılmak istendiği belirlendi.
Firma yöneticisi olduğu bildirilen Mesut Bektaş, Bayrak ve Özyiğit ile bir süre görüştükten sonra merdivenle okuldan ayrıldı.
Öte yandan, tatbikatın düzenlendiği okulun öğretmenler odasında dün elektrik tesisatında meydana gelen arıza nedeniyle küçük çaplı bir yangın çıktığı öğrenildi.
Yangını, o sırada odada bulunan bir öğretmenin söndürdüğü bildirildi. (aa)